Abrahamvollen

Name Abrahamvollen
Suchname Abrahamvollen
Typ Sehenswürdigkeit
Höhe 337 Meter
Region Steinkjer
Elternregionen Europa, Norwegen, Norwegen Festland, Trøndelag
Betreuer admin (Administrator)
Letzte Änderung 27.05.2018
Koordinaten 32V 635902 7096634 (UTM)
Karte Zeige Objekt auf der Karte
Inhalt
Sprache
Betreuer keiner
Statistik

Besuch von Abrahamvollen registrieren.

Insgesamt haben 3 Mitglieder 3 Besuche von Abrahamvollen registriert.

Abrahamvollen er oppkalt etter Abraham Pederssøn Bakkhaug eller Abraham Fjelli (1817–1893) (?) var ein «Rydningsmand Tjærebrænder» på Bakkhaugen i Sparbu.

Abraham Fjelli er namngjeten for å ha gått på sine bein to gongar til den svensk-norske unionskongen i Stockholm for å hevde rettane sine til å take trevyrke i skogen mot dei lokale styresmaktenes vilje, og difor vart det på 1980-1990-talet lagd ei teaterframsyning om han som vart framførd i friluft oppe på fjellet mellom Ogndal og Henning.

Frå midt på 1800-talet budde Abraham Fjelli på Bakkhaugan nordaust for Åksjøen. Dei som budde her var etterkommarar av gruvearbeidarane i Mokk gruver i Ogndal og stod lågare på rangstigen enn husmenn. Dei fekk slå graset på myrane, og hogge tre som forstmannen blinka ut til dei. Abraham Fjelli lagde traug av treyrkjet han fekk, og sønene hans brende tjære i miler inne på fjellet.

Abraham kom i konflikt med forstvesenet, særleg forstmann Nicolay Martens på Steinkjer, då han hadde hogd tre utan løyve. Han hevda retten sin, og gjekk etter det folk seier til kongen i Stockholm for å legge fram saka si. Han fekk medhald, og eit brev som viste at han hadde rett til å hogge dei trea han ville ha. Dette godtok ikkje forstvesenet, og Abraham Fjelli gjekk ein tur til. Denne gongen var det ein ny konge av Norge og Sverige, og han fekk ikkje medhald.

Tourberichte

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext: