Amsterdam og van Gogh (28.12.2025)

Written by Erling (Erling Juul) GSM

Start point Amsterdam Centraal (1m)
Endpoint Hotel Prins Hendrik (1m)
Characteristic Walk
Duration 5h 43min
Distance 12.8km
Vertical meters 143m
GPS
Visits of other PBEs Amsterdam Centraal (0m) 28.12.2025 12:01
Museumplein (0m) 28.12.2025 16:28

Billett til Vincent van Gogh museet ble kjøpt flere måneder i forveien. Fint museum med mange flotte bilder, men Terrasse du café le soir og Stjernenatt som er mine favoritter er visst i andre museer.

Spaserte rundt i Amsterdam, og er overrasket over at det er så folksomt her. Køgåing på fortauene i desember var overraskende for meg.
Sykkelkulturen her er veldig forskjellig fra i Norge, for i Amsterdam bruker nesten ingen hjelm, og de sykler i vanlige klær. I dette landet blir sykkel betraktet som et fremkomstmiddel og ikke som et treningsapparat slik som i Norge hvor veldig mange må ha på seg treningstøy for å bruke sykkel.

Det er litt stressende å gå rundt i Amsterdam, for man må passe seg for både biler, sykler og trikker.

Edvard Munch
Edvard Munch
Portrett malt av Edvard Munch
Portrett malt av Edvard Munch