Grasdalsfjellet,Prestevatnskollen,Einarsknatten fra Høydalen (19.11.2025)

Written by Arvid1965 (Arvid Nilsen) GSM

Start point Høydalen Parkering (112m)
Endpoint Høydalen Parkering (112m)
Duration 5h 22min
Distance 29.6km
Vertical meters 977m
GPS
Ascents Grasdalsfjellet (351m) 19.11.2025 09:16
Prestevatnskollane (284m) 19.11.2025 10:56
Einarsknatten (327m) 19.11.2025 12:16
Visits of other PBEs Høydalen p-plass (110m) 19.11.2025 08:01

Nok en tur til Høydalen for å ta de siste toppene før snøen kommer. Ankom Høydalen parkering 07:45. 10 minus og masse rim.

Høydalen Parkering
Høydalen Parkering

Grasdalsfjellet

Syklet fra parkeringen og gjennom bommen på Høydalsvegen. Fulgte den ca 3 kilometer og tok til høyre på Grasdalsvegen. Gjennom ny bom. Forbi Butjenn med Einarsknatten som speiler seg i vannet. 2,5 kilometer etter bommen og med husene i Grasdalen framme på venstre side satte jeg sykkelen i veikanten. Gikk ned og krysset bekken og fant en sti opp lia. Kom inn på det som nok er en gammel traktorslepe. Fulgte på i lett terreng opp til en gresskledd myr. Rundet den på vestsiden og dreide østover og fulgte en rygg opp til toppen. Toppunktet markert med rester etter ett trig.merke. På retur kom jeg raskt inn på en annen gammel traktorslepe. Denne går nok ned til vannet, kanskje inn til bunnen av Grasdalsvannet. Tok derfor av opp til venstre for å komme inn på veien jeg gikk opp. På sykkelen og rullet nedover i retning Prestevatenskollane.

Einarsknatten
Einarsknatten
Bekk som må krysses
Bekk som må krysses
Toppunktet
Toppunktet

Prestevatnskollane

Fulgte Sannavegen til nordenden av Børten og tok til venstre inn på Bømarkvegen. På bro over elva og forbi bommen. Derfra en lang bakke og så litt flatt før Jeg fulgte Auretjennvegen ned til høyre. Prestevatnskollane står bratt på østsiden mot veien. Hadde en plan på hvor det var lettest å komme opp. Hadde lest Roger`s turrapport fra 2014 https://peakbook.org/tour/92916/Kveldstur+i+gamle+bj%C3%B8rneomr%C3%A5der.html og så for meg ett uberørt skogsterreng. Skuffelsen ble derfor stor da det er utført flatehogst på store områder nord for kollen. Det er bare 250 meter med urørt skog fra hogstkanten og opp til toppunktet. Derfor var det vei for skogsmaskiner opp der jeg hadde tenkt å gå. Fulgte den opp og langs kanten av hogstfeltet, derfra i lyng opp til toppunktet. Retur samme vei. På sykkel igjen og tilbake mot Einarsknatten. Fra stistart på Grasdalfjellet til Prestevannskollane er det 7,4 kilometer.

Total ødeleggelse for å få opp hogstmaskiner
Total ødeleggelse for å få opp hogstmaskiner
 Toppunktet
Toppunktet
 Utsikt mot Middagskollen
Utsikt mot Middagskollen

Einarsknatten

Fulgte Sannavegen 500 meter fra krysset Bømarkvegen og tok til høyre på Grubbedalsvegen. Fulgte denne i slak stigning opp dalen. Etter ca 1 kilometer satte jeg sykkelen i veikanten og fulgte en gammel traktorvei oppover. Etter litt forsiktig stigning ble det brattere. Her kom høydemeterne fort. Det gikk av noen stier, men jeg fulgte veien. I en lysning gikk veien til høyre men jeg valgte da å gå en sti som fulgte ett skar rett mot toppen. Toppen er en liten kolle markert med bolter etter ett gammelt trig.punkt. Gikk litt lenger fram for å få litt utsikt sørover. Kunne og se tårnet på Vealøs i øst. Retur samme vei. Fra Prestevatnskollane til stistart Einarsknatten er det ca 4,2 kilometer.

Gården Sanna i krysset Grubbedalsvegen
Gården Sanna i krysset Grubbedalsvegen
Her går traktorvei opp til høyre
Her går traktorvei opp til høyre
Fant ett gult merke på veien
Fant ett gult merke på veien
Toppunktet
Toppunktet
Utsikt mot Grasdalsfjellet
Utsikt mot Grasdalsfjellet
Tårnet på Vealøs i det fjerne
Tårnet på Vealøs i det fjerne

Tilbake på sykkelen og 6 kilometer tilbake til Høydalen i flott ettermiddagsol.

Start date 19.11.2025 08:01
(UTC+01:00)
End date 19.11.2025 13:21
(UTC+01:00)
Total Time 5h 20min
Moving Time 4h 18min
Stopped Time 1h 01min
Overall Average 5.5km/h
Moving Average 6.9km/h
Distance 29.6km
Vertical meters 980m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.