Svartås 384 moh, Kongsberg (27.06.2025)

Written by knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Start point Granbakken (169m)
Endpoint Samme (169m)
Characteristic Hillwalk
Duration 2h 15min
Distance 6.4km
Vertical meters 251m
GPS
Ascents Svartås (384m) 27.06.2025 12:09

Familiebesøk i Kongsberg. Flott turvær. Gikk først gatelangs med peera (Peer Andersen), Astrid og GRT Frøya oppover vanlig rute mot Bomåsen. Oppe ved Svartåsbekken snudde Peer og Astrid og gikk tilbake. Jeg fortsatte på for meg nye og gode skogstier oppover mot Svartåstjernet 328 moh. Planen var å besøke skogstoppen Svartås hvor det ikke er registrert tidligere bestigninger.
På vei mot Svartåstjernet så jeg etter sti mot toppen fra nordsiden der terrenget virket mest lettgått, men fant ingenting. Fortsatte ned til østsiden av Svartåstjernet og litt lenger sørover, fortsatt uten å finne sti mot toppen som lå bare vel 100 m fra stien.

Vakkert ved Svartåstjernet! Foto mot nord.
Vakkert ved Svartåstjernet! Foto mot nord.
Vannliljer i sørenden av Svartåstjernet
Vannliljer i sørenden av Svartåstjernet

Forlot sti og gikk relativt bratt opp gjennom et gammelt hogstfelt mot sørsiden av toppen hvor det heller ikke var sti. Toppen ligger fint til inne i glissen furuskog. Bygget en liten varde på en bergknaus på høyeste punkt.

Bygget en liten varde på toppen av Svartås 384
Bygget en liten varde på toppen av Svartås 384
Terrenget sør for toppen
Terrenget sør for toppen

Grei retur nordover gjennom lyng og blåbærkratt tilbake til stien jeg gikk opp. Grei liten tur i fint skogsterreng i perfekt turvær!

Start date 27.06.2025 10:44
(UTC+01:00 DST)
End date 27.06.2025 12:59
(UTC+01:00 DST)
Total Time 2h 15min
Moving Time 2h 07min
Stopped Time 0h 7min
Overall Average 2.9km/h
Moving Average 3.0km/h
Distance 6.4km
Vertical meters 251m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.