Storegrønut (Rollag) (07.06.2025)
Written by elisabethsorvoll (Elisabeth Sørvoll)
Start point | Killingsnaret P-plass (1,086m) |
---|---|
Endpoint | Samme (1,088m) |
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 3h 00min |
Distance | 9.6km |
Vertical meters | 353m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Svarttjønnuten (1,141m) | 07.06.2025 15:09 |
---|---|---|
Storegrønut Sørøst (1,289m) | 07.06.2025 16:02 | |
Storegrønut (1,296m) | 07.06.2025 16:28 | |
Visits of other PBEs | Killingskardet p-plass (1,083m) | 07.06.2025 15:00 |
Kristoffer bestilte en ordentlig topp denne gangen. En med utsikt. Regnet med at Rollags kommunetopp Storegrønut kunne varte opp med Blefjell, Norefjell, noen glimt av Jotunheimen og ikke minst Gaustatoppen i finværet.
På vei oppover langs Numedalslågen kjørte vi forbi Numedal Folkehøyskole. Det var akkurat som noe bare klikket inn i hodet på min sønn, som før har avvist folkehøyskoler på det sterkeste.
Fremme på Killingstad P-plass forstod vi at dette var et yndet turområdet for de mange hyttefeltene vi hadde kjørt forbi. Flotte lettgått stier og terreng. Som flere på Peakbook hadde gjort før oss kuttet vi over fra stien i retning Storegrønut sørøst. Derfra fulgte vi ryggen over til selve kommunetoppen. Nydelig utsyn til Gaustadtoppen, spesielt, det meste av veien.
På vei hjemover måtte vi innom Veggelig vertshus å få i oss litt ordentlig mat, biffsnadder var ikke å forakte. Kunne til og med sitte ute i sola, deilig�
Videre ned dalen, måtte vi selvfølgelig en liten tur svingom innom Numedal Folkehøyskole. Flott vedlikeholdt sted, og godt tilpasset bygningsmasse. Vi så ballbaner, vekt/treningshus, svømmehall, og leste at de til og med hadde egen skytebane. Nydelig grønne bakker med mot lågen, som sikkert ble brukt flittig i kano etc. Dette måtte sjekkes ut⭐️⭐️
image:elisabethsorvoll_20250608_6844c5e5824db.jpg|large|framed|center]]
User comments