Tindefjellet og nabotopper (13.11.2022)

Written by Skorpa (Steinar Skorpa) GSM

Start point Oaland (368m)
Endpoint Oaland (367m)
Characteristic Hillwalk
Duration 5h 19min
Distance 18.2km
Vertical meters 949m
GPS
Ascents Vieren (843m) 13.11.2022 12:09
Tindefjellet (846m) 13.11.2022 12:32
Nordstølfjellet (806m) 13.11.2022 13:38
Aust for Reinshyrningen (752m) 13.11.2022 14:07
Reinshyrningen (718m) 13.11.2022 14:35

Starta på tilrettelagt parkering på Oaland. Derfra er det en liten "transportetappe" som må tas om vestsiden av Serifjellet. Her er fin traktorvei å gå på. Stien går inn mot Grytåna før den snur opp mot Tjørna. Her ligger to hytter en passerer før stien dreier nordover.

Jeg fulgte stien et stykke inn, og dreiet av stien mot Vieren på den andre "Hyllen" (altså ikke Skittlandsdalen). Her var litt variabelt med tråkk/sti, men fint å gå. Gikk inn mot navnløs topp på 814 moh for så å dreie nord mot Vieren. Her er også varden, selv om dette ikke er toppen. Litt merkelig. Men men, flott varde og helt fantastisk utsikt tilbake mot byen.

Gikk videre inn til hovedtoppen på 846 moh og tok en rast her. Videre ned mot Hagastølen og inn til Hellesvatnet. Herfra tok jeg opp i skaret og deretter rett opp på Nordstølfjellet. Ikke planlagt, men dagen var jo så fin... Etter en liten pause på toppen for å nyte utsikten mot Preikestolen på andre siden av Lysefjorden, bar det nedover igjen. Fulgte høyden over navnløs topp på 769 moh og deretter ned forbi Nordtjørna og opp på "Aust for Reinshyrningen".

Derfra var det fantastisk morenehaug og gå på med lav vegetasjon. La stien via en markant topp mot vest for deretter å ta ned mot Reinshyrningen. Deretter sti ned igjen mot Hagadalen og inn igjen på stien jeg kom på.

En helt fantstisk dag og en helt fantastisk tur!

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.