Storfjellet på Nærøya (09.06.2021)

Written by knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Start point Svineggvika
Endpoint Samme
Characteristic Hillwalk
Duration 1h 01min
Distance 1.9km
Vertical meters 179m
GPS
Ascents Storfjellet på Nærøya (149m) 09.06.2021 09:30

Etter den flotte turen til Fuglstadfjellet fra Bindal dagen i forveien ønsket jeg en kortere kjøretur og dro sørover fra Terråk til Nærøysund og overnatting i Rørvik. Astrid og jeg var på Nærøya 28. juni 2005 og besøkte de gamle kirkeruinene, men dette var før vi begynte å interessere oss for øytopper, og dermed ble det en ny tur ut hit. Her er mer informasjon om Nærøy kirke.
Jeg hadde avtalt båtskyss til Nærøya med Kurt Inge som er eneste fastboende og driver av Nærøy gård, og møtte ham på Storvollen kai kl 09. Vi kjørte vestover gjennom Martnanssundet der det tidligere lå mange handelsboder på Nærøysiden med Svinøya mot høyre. Med den lette alu-båten kunne gå vi helt inn i fjæresteinene i Svineggvika nord for toppen. Øst for der jeg ble satt i land er det en tydelig tilgrodd/overgrodd ravine med bratte sider som måtte passeres. I ettertid hadde det antagelig vært bedre å starte turen lenger øst fra Nærøya båtrute slik otto (Otto Teksum Lund) og innerdal (Inger Lise Innerdal) gjorde på sin tur 17.1.2010.
Lettgått sva- og lyngterreng oppover i høyden. På turen opp valgte jeg gå på vestsiden av ravinen som ikke var noe enkel å passere. Helt øverst kom jeg meg ned i bunnen og måtte nærmest krype gjennom tett vegetasjon for å komme over i mer lettgått terreng. På vei ned igjen krysset jeg ravinen lenger ned på 100m-koten. Her var det stier etter villsau-stammen på øyen og mye bedre å ta seg frem.

Varden på Nærøya ikke langt unna
Varden på Nærøya ikke langt unna
Varden på Storfjellet på Nærøya
Varden på Storfjellet på Nærøya

Varde og trig-merke på toppen på GPS 32W803858 7190476, litt forskjellig fra PB-koordinatene som er korrigert.

Utsikt mot Svinøya med Rørvik i bakgrunnen
Utsikt mot Svinøya med Rørvik i bakgrunnen

På turen opp ble jeg etterhvert omringet av en svær sverm av fluer som holdt meg med selskap hele veien ned igjen.

Kurt Inge kommer glidende inn igjen for å hente meg etter turen
Kurt Inge kommer glidende inn igjen for å hente meg etter turen

Bortsett fra fluesvermen og ravinekryssingen øverst en grei tur i flott vær her ute i Nærøysundet. Tusen takk til Kurt Inge for effektiv og hyggelig båtskyss med informasjon om natur og kultur på Nærøya. Kurt inge kan kontaktes på mobil 94194424 for skyss til Nærøya.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.