Fjell: Burdalsfjellet og 3 til på LitleSotra (19.02.2018)

Written by Kjell51 (Kjell Øijorden) GSM

Duration 3h 45min
Distance 9.8km
Vertical meters 311m
GPS
Ascents Burdalsfjellet (102m) 19.02.2018 11:45
Ørnanipa (110m) 19.02.2018 12:17
Ørnareiret, Litlesotra (89m) 19.02.2018 13:23
Storanipa, Litlesotra (81m) 19.02.2018 13:46

Det ble en tur til LitleSotra i dag, 4 topper på ca. 100 h.m. kom for det meste under snøgrensen. Jeg startet ved Foldnes Kyrkje der det er god parkering, og der starter en flott turvei innover i terrenget.

</imageslider>

Burdalsfjellet

Tok av fra turveien rett før jeg kom til Odavatnet og fulgte bra sti til toppen. Retur samme vei til turveien.

Toppunktet på Burdalsfjellet.
Toppunktet på Burdalsfjellet.

Ørnanipa

Fulgte turvei videre til jeg kom til nordenden av Odavatnet. Så etter sti men fant ingen og tok ut i terrenget uten sti mot Ørnanipa. (Ørnnipa på kart) Traff på sti etter kort tid og den gikk opp til toppen. PB. topp er markert med en mindre varde. Stien gikk videre til et Trig.p. litt lengre mot nordvest der det er en større varde, noen meter lavere.

PB. toppen Ørnanipa
PB. toppen Ørnanipa
Trig.p topp Ørnanipa
Trig.p topp Ørnanipa

Ørnareiret

Videre rett mot Ørnareiret var terrenget svært uryddig, stien gikk ned et bratt skar til et større myrområde, og jeg valgte å følge stien. På vei ned var det lagt ut et tau på et bergparti på ca. 3 høyde m. som i dag var islagt. Hadde ikke tauet vært der hadde jeg ikke komet meg ned. Fulgte myrområdet videre på sti som var merket med små piler. Stien passerte forbi under toppen Ørnareiret. Jeg tok av fra stien og tok opp et skar med mye braker til toppen.

Toppen på Ørnareiret
Toppen på Ørnareiret

Storanipa

Fra Ørnareiret så jeg ingen sti og valgte derfor samme rute ned skaret til stien som gikk nede ved myrområdet. Fulgte stien et lite stykke nordover til jeg tok av og opp på toppen Storanipa. Ingen markering av toppen, men fin utsikt nord mot Vågo.

Toppen Storanipa
Toppen Storanipa

Bestemte meg for å gå ned til Vågo og bilveien tilbake til start ved kirken. Første del uten sti, men kom inn på bra sti siste del ned mot bebyggelsen.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.