Øst for Bergtjenn (20.11.1994)

Written by ersystopo (Erlend Råheim) GSM

Map
Ascents Øst for Bergtjenn (307m) 20.11.1994

Sopromskaua brukes som områdenavn for skogsviddene fra Soprom gard over til Rømskauen. Strengt tatt bør en vel bruke andre betegnelser fra og med Vortungen og østover.
En seinhøstdag med fantastisk stemning i skauen gikk jeg fra parkert bil innafor garden til skogsveiens ende og videre til nordenden av Røytjennet. Kartet (N50) viste en del driftsveger over myrene, og mye av turen sørøstover gikk på lettgåtte, nesten idylliske tømmerslep. Etter hvert var det nødvendig å tråle et stort område med alternative topper, noe som særlig framgår av dagens kartlagte topografi. Nærmeste stedsnavn var Grevlingkula, så det blei det som satt seg i notatene. Det ser nå ut til å være navnet på en formasjon lenger øst.
Dette var en rekonvalenstur etter infeksjon, og sammenfalt i tid med at et furubasert preparat gjorde suksess som forkjølelsesmedisin. Min teori var at en kunne få atskillig effekt av å oppholde seg lenge i furuskog i en infeksjonsfase der kroppen begynner å få overtaket. Etter denne turen var det i hvert fall ikke tilbakefall!

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.