Overnattingstur til Vardeåsen og Fjerdingstadkollen (18.03.2017)

Written by hknappe (Håkon Knappen) GSM

Duration 1h 37min
Distance 5.4km
Vertical meters 425m
GPS
Ascents Fjerdingstadkollen (554m) 18.03.2017
Vardeåsen (526m) 18.03.2017
Visits of other PBEs Skalbergåsen (521m) 18.03.2017
Snaukollveien bomvei (200m) 18.03.2017

Jeg hadde i utgangspunktet tenkt til å kjøre Snaukollveien helt opp til Bergdamtjern, men så viste det seg at det var en bomvei og jeg hadde ikke de 50 kronene som måtte til for å betale meg gjennom. Dermed ble bilen parkert ned ved Fjerdingstad, og jeg ruslet med børa mi de 4 kilometerne det er opp til Bergdamtjern. Oppe ved vannet la jeg fra meg sekken, og begynte på den siste halve kilometeren mot Vardeåsen. Det var begynt å mørkne så ingen tid ble kastet bort. Jeg kom meg greit fram til toppen og fikk et herlig skue ut over Øvre Eiker, med Skrim og Jonsknuten i horisonten.
Jeg ruslet etter hvert tilbake mot sekken, og plukket med meg litt tørrved til et bål. Fikk satt opp telt og lagd meg litt mat før det ble kveld i teltet.
Natta var kald, så det var godt å komme i gang med litt aktivitet på søndag morgen. Leirplassen ble demontert og jeg ruslet mot Fjerdingstadkollen, som kun ligger en halv kilometers vei fra Bergdamtjern, i motsatt retning fra Vardeåsen. Utsikten fra denne toppen er enda et hakk hvassere enn Vardeåsen, mye fordi man også har utsikt inn i Finnemarka herfra. Det er egentlig bare i sørlig retning at sikten er borte.
Tilbake fulgte jeg mine egne fotspor. Ved Bergdamtjern plukket jeg opp sekken og ruslet videre nedover på veien mot bilen.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.