Høgåsen (11.03.2017)

Written by hknappe (Håkon Knappen) GSM

Duration 4h 40min
Distance 5.5km
Vertical meters 207m
GPS
Ascents Høgåsen (592m) 11.03.2017 11:05

Jeg kjørte inn Elgtjernsveien fra Geithus, mot Sponevollen. Det er en fin parkeringsplass innerst i veien, nær Sponevollen, men jeg skulle ikke så langt inn. Siden det var vinter var jeg avhengig av at det var brøytet lommer langs veien hvor jeg kunne parkere. De var det en del av innover og jeg fant ei fin lomme på høyde med Høgåsen. Utvalget av stier er heller dårlig om vinteren så det ble truger på og GPS-kurs mot målet.
Første delen av turen gikk i nordvendt skråning som ikke ser sola for ofte, så her var det relativt mye og løs snø. Vinteren var ikke spesielt snørik så en dybde på en halv til trekvart meter må i denne sammenhengen sies å være mye.
Terrenget var kronglete, i alle fall når jeg fulgte direktekursen ganske slavisk. Etter halvannen kilometer kom jeg til det lille vannet Kroktjern. Derfra er det bare en snau halv kilometer til toppen av Høgåsen.
Det var greit å gå mot toppen. Et stort hogstfelt på åsen gjorde at ting ble oversiktlig og greit navigerbart. Man kan naturligvis mene hva man vil om hogstfelt, men god utsikt gir de. Og her medførte det utsikt i de fleste retninger - og for en utsikt. For en ås det nesten ikke er mulig å finne på kartet, å ha en utsikt som kan måle seg med det meste av topper i Finnemarka, det var en herlig overraskelse. Utsikten sørøstover mot Glitre og omkringliggende herligheter er formidabel. Det samme kan sies om utsikten nordvestover mot Norefjell og Vassfaret.
Tilbake til bilen var det bare å følge egne trugespor.
Turen var på 5,8 kilometer og ble tilbakelagt på nærmere 5 timer, inklusiv rast.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.