Syreneset fort
|
|
![]() © Guttorm Undheim |
||||||||||||||||||||
Content | |
---|---|
Language | |
Adviser | none |
Statistics |
Overall 7 members have registered 62 visits of Syreneset fort. |
Map
Pictures
Introduction
Syreneset fort (HKB 3/978 Syre) er det mest kompakte og best bevarte av de fem tyske kystfortene som fra juli 1944 tilhørte Artilleriegruppe Karmöy-Süd (HKAA IV/978). De andre er:- Skudenes/Falnes fort (HKB 1/978 Skudenes) på Falnes, Karmøy
- Bokn/Klepp fort (HKB 2/978 Bokn) i Loden, Bokn
- Neset/Skudeneshavn fort (Zug 3/978 Skudenes Hafen) i Neset i Skudeneshavn, Karmøy
- Ferkingstad fort (HKB 67/977 Ferkingstad) på Hemnes, Karmøy
Hovedskytset i Syreneset var 5 stk. 12,2cm sovjetrussiske feltkanoner, krigsbytte fra østfronten. Fortet ble satt i drift så sent som mars 1943.
Fortet er spesielt fordi det har så mange Regelbau-bunkere, f.eks. den imponerende kommandobunkeren av typen R636 og ammunisjonsbunkeren av typen R607.
I tilknytning til fortet var det en 150cm lyskaster med eget aggregat som kan sees den dag idag. Den står helt nede ved sjøen sør for høyden på 34moh som ligger sør for fortet, og er vel verd et besøk. Fra fortet er det 3-400m å gå i stiløst terreng.
På Syreglånå 450m nordøst for fortet hadde dessuten Kriegsmarine en stor radar av typen FuMO 214 "Würzburg-Riese", som blåste ned i kraftig vind like etter krigen. Fundamentet og de forvridde restene av radaren kan fremdeles sees der oppe. Enkleste atkomst er fra veien til fortet.
Getting there
20 min. å gå fra god og skiltet parkering på Syre. Man følger den opprinnelige veien ut til fortet, og kan ta opp til Syreglånå omtrent halvveis fra parkeringen.
Winter
Tips and miscellaneous
Pictures


Starting points
Parkering på Syre.
External links
Om Artilleriegruppe Karmöy-Süd: https://www.kystfort.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=616&p=16078#p16078
Om radartypen som stod på Syreglånå: https://no.wikipedia.org/wiki/FuMo_214_%C2%ABW%C3%BCrzburg-Riese%C2%BB
User comments