Onuken i Songstaddalen (11.05.2026)

Geschrieben von knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Startpunkt Osavatnet P-plass (310m)
Endpunkt Samme (310m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 2h 21min
Entfernung 6,4km
Höhenmeter 339m
GPS
Besteigungen Onuken (485m) 11.05.2026 14:40
Besuche anderer PBE Osavatnet p-plass (kr) (310m) 11.05.2026 13:23

Vi parkerte på Osavatnet p-plass (kr) og betalte kr. 20 på denne hverdagen. Bra turvær, men kjølig. Nysnø over ca. 800 m. Vi gikk veien østover mot Svartavatnet og dreide nordover inn mot Songstaddalen før demningen. Fint å gå opp til der veien slutter ved en benk og et bord. Astrid gikk tilbake og gikk tur videre et stykke mot Redningshytten. Jeg fortsatte mot dagens mål

Onuken
Stien videre innover Songstaddalen er ikke mye å skryte av. Den går gjennom våte og myrete partier og burde vært bedre tilrettelagt.

Songstaddalen. Tilbakeblikk mot Svartvatnet
Songstaddalen. Tilbakeblikk mot Svartvatnet
Ruskete terreng fra dalen mot Onuken
Ruskete terreng fra dalen mot Onuken

Stien blir ikke bedre lenger innover i dalen under Gasebrekkene. Denne etappen tok lenger tid enn jeg hadde regnet med. Tok av fra stien da jeg nærmet meg Onuken. Uryddig terreng med mye einerkratt opp skråningene øst for toppen.

Toppområdet består av et lite høydedrag med gresstuer og noen få einebusker. Begrenset utsikt mot nord, bedre mot sør.

Toppområdet på Onuken. Foto sørover mot Nordnukskaret
Toppområdet på Onuken. Foto sørover mot Nordnukskaret
Tilbakeblikk mot Onuken sentralt i bildet fra Nordnukskaret
Tilbakeblikk mot Onuken sentralt i bildet fra Nordnukskaret

På returen fulgte jeg ruten til Kjell51 (Kjell Øijorden) som viste seg å være bedre enn ruten opp, selv om det innebar ca. 50-60 hm ekstra opp i Nordnukskaret. Det går faktisk et sammenhengende hjortetråkk opp gjennom Nordnukskaret. Tråkket går etterhvert over til svak, men delvis ryddet sti som fortsetter sørover mellom 400 og 500 moh forbi Paddebekken og kommer ned på grusveien ved Tausamyrene. Denne stien/ruten var bedre å gå enn nede i Songstaddalen, og kan anbefales for besøk både på Nordnuken og Onuken

Startzeitpunkt 11.05.2026 13:27
(UTC+01:00 SZ)
Endzeitpunkt 11.05.2026 15:48
(UTC+01:00 SZ)
Gesamtzeit 2h 21min
Zeit in Bewegung 2h 19min
Pausenzeit 0h 1min
Gesamtschnitt 2,7km/h
Bewegungsschnitt 2,7km/h
Entfernung 6,4km
Höhenmeter 339m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.