Punkt på Årsdalsryggen (01.10.2023)

Geschrieben von ArilT (Aril Torheim) GSM

Startpunkt Stordalen (480m)
Endpunkt Stordalen (480m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 7h 40min
Entfernung 21,9km
Höhenmeter 1.206m
GPS
Besteigungen Årsdalsryggen (1.101m) 01.10.2023 08:15
Punkt på Årsdalsryggen (1.068m) 01.10.2023 08:15

Punkt på Årsdalsryggen

Kommunetoppen i Masfjorden.


Tur til Masfjorden sitt høgste punkt i nydelige haustfargar.
Turen starta frå Stordalen fjellstove kor vi følgde merka DNT sti mot Fjellvassbu og vidare mot Vardadalsbu.

Det hadde regna natta i forvegen så det skulle vise seg litt utfordrande å komme seg over bekkane vi måtte passere langs Bukkedalsvatnet. Med litt flaks og bruk av balansekunster klarte vi å komme oss nokolunde tørrskodd over dei alle.



Vidare opp mot Gygrebotnen begynte virkelig haustfargane å vise seg fram. Flott terreng å bevege seg igjennom i den friske fjellufta.



Frå Gygrabotnen venta ei stigning opp mot Fjellvassbu. Vi kunne no sjå Årsdalsryggen på andre sida av fjellplatået som vi skulle passere.

På Fjellvassbu kunne det meldast om god fyr i peisen. Det såg rett og slett koselig ut!



Vi forlot stien mot Vardadalsbu i det den svinga sørover, og fortsatte direkte mot GPS punktet som markerer Masfjorden sitt høgste punkt.

På GPS punktet var det satt opp ein liten varde, laga av eit knippe steinheller som støtta opp kvarandre.

Etter ein lite photoshoot ved toppunktet fortsatte vi mot toppunktet på Årsdalsryggen. Dette ligg i Høyanger kommune.



Etter fire helgar i Stølsheimen på rad var no alle kommunetoppane i Stølsheimen kryssa av. Det har vore spennande å utforske dette flotte fjellområdet igjennom hausten, og det blir nok ikkje siste turen hit.

Takk for no Stølsheimen!


Startzeitpunkt 01.10.2023 08:15
(UTC+01:00 SZ)
Endzeitpunkt 01.10.2023 15:56
(UTC+01:00 SZ)
Gesamtzeit 7h 40min
Zeit in Bewegung 6h 54min
Pausenzeit 0h 46min
Gesamtschnitt 2,9km/h
Bewegungsschnitt 3,2km/h
Entfernung 21,9km
Höhenmeter 1.205m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.