Mjølfjellet nord - over Kyraberget mot Skredteigene (22.08.2002)

Geschrieben von knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Startpunkt Hytten Mjølfjell (627m)
Endpunkt Samme (627m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 4h 00min
Entfernung 8,0km
Höhenmeter 400m
Karte
Besuche anderer PBE Kleivelvi bro ved Kårdal (625m) 22.08.2002

Mjølfjellets nordside ser ganske bratt og utilgjengelig til sett fra Raundalen. Vi hadde kjennskap til at elever fra Katteli i 1950-60-årene ved Mjølfjell Ungdomsherberge hadde brukt en rute opp nordsiden av fjellet og merket den med rødt. Astrid og jeg hadde lyst til å utforske om det var mulig å gå langs nordsiden av fjellet. Vi gikk over broen ved MUH som den gang var intakt og fortsatte oppover mot et gammelt skitrekk i NØ-skråningen på Mjølfjellet. Herfra gikk vi videre oppover og vestover langs det som kalles Kyraberget. Mellom 800 og 1000-koten er terrenget bratt, men absolutt mulig å gå i. Vi fant ingen sikre rødmerker. Sannsynligvids går ruten fra Katteli lenger mot øst.
Oppunder et brattheng i Kyraberget fant vi en stor heller, men ingen indikasjoner på at denne var brukt av mennesker.

Astrid under en svær heller oppe i Kyraberget på nordsiden av Mjølfjellet
Astrid under en svær heller oppe i Kyraberget på nordsiden av Mjølfjellet
Mindre bratt terreng på nordsiden av Mjølfjellet litt øst for Skredteigselven. Katteli skimtes ned mot venstre. Kleivafjellet med jernbanen i bakgrunnen
Mindre bratt terreng på nordsiden av Mjølfjellet litt øst for Skredteigselven. Katteli skimtes ned mot venstre. Kleivafjellet med jernbanen i bakgrunnen

Etterhvert kom vi inn på en fin sauesti som vi fulgte til den vanlige stien fra Kleivelvi bro ved Kårdal, og fulgte denne tilbake til hytten.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.