Solbakkefjellet på langs (01.04.2021)

Geschrieben von knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Startpunkt Bontveitvegen (290m)
Endpunkt Samme (290m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 3h 36min
Entfernung 9,3km
Höhenmeter 413m
GPS
Besteigungen Solbakkafjellet NØ (453m) 01.04.2021 12:02
Solbakkafjellet (459m) 01.04.2021 12:30
Besuche anderer PBE Varden på Solbakkafjellet (456m) 01.04.2021 11:05

Opprettelsen av ennå en ny topp - Solbakkafjellet NØ på listen over Alle topper i Bergen var foranledningen til turen. Vi parkerte på Bontveitvegen like etter Solbakken gard og gikk ned en anleggsvei som fører inn på turveisystemet i området. Fulgte meget godt merket sti videre mot Solbakkafjellet. Stien går over våte og myrete områder og det ble en del omgåelser for å unngå å bli våt på beina. Vi gikk først oppom nykomlingen Solbakkafjellet NØ som ligger knappe 100 m fra hovedstien. Til vår overraskelse var det faktisk bygget en varde på stedet som har fin utsikt mot ØNØ. Dessuten er det satt opp en stolpe som ledd i Stolpejakten.

Varden på Solbakkefjellet NØ 453 moh. Flott utsikt mot   N-NØ der en ser Slettegga, Nobbane, Austefjelllet og Hausdalshorga og Gullfjellet mot høyre
Varden på Solbakkefjellet NØ 453 moh. Flott utsikt mot N-NØ der en ser Slettegga, Nobbane, Austefjelllet og Hausdalshorga og Gullfjellet mot høyre
Astrid ved varden på Solbakkefjellet NØ. Utsikt sørover mot Solbakkefjellet 460
Astrid ved varden på Solbakkefjellet NØ. Utsikt sørover mot Solbakkefjellet 460

Siden vi først var i området ville vi og besøke Solbakkafjellet en gang til. Sist var vi der på ski i mars 2011. Mer lettgått bortover her, mye på fjellrygger. En liten stein er eneste markering på høyeste punkt her opp som har GPS 32V 304781 6689957. Knappe 200 m lenger sør ligger den store varden med turbok og en støpt søyle som markerer trig-punktet.

Høyeste punkt på Solbakkefjellet. Utsikt mot NNØ
Høyeste punkt på Solbakkefjellet. Utsikt mot NNØ
Den lille steinen til venstre markerer topp-punktet
Den lille steinen til venstre markerer topp-punktet
Astrid på vei mot trig-punktet og varden
Astrid på vei mot trig-punktet og varden
Varden med turbok
Varden med turbok

Vi ville forsøke å unngå de våte partiene vi hadde gått opp, og bestemte oss for å velge en annen vei ned igjen - dette uten å ha studert kart og avstander nøye nok! Vi fortsatte på samme tydelige og godt merkete sti videre mot sørvest, og håpet den snart ville dreie av ned igjen mot Frotveit. Det gjorde den ikke før vi hadde gått nesten 2 km i helt "feil" retning i forhold til utgangspunktet. Først etter å ha passert Gimmeland gikk det merket sti gjennom tett granskog ned til turveiene øst for Gimmeland som vi da fulgte tilbake til Frotveit.

Benutzerkommentare

  • -
    avatar

    Flott tur og ny topp !

    Geschrieben von Gunski 01.04.2021 19:44

    Flott rapport som vanlig fra deg! Ser jeg må ha en tur over Solbakkafjellet for å avlegge nykomlingen et besøk. Fortsatt god påske til dere.

    • -
      avatar

      Sv: Flott tur og ny topp !

      Geschrieben von knutsverre 01.04.2021 20:04

      Takk for det Gunnar! Ser dere har påskeforhold på Tyin! Vi holder oss hjemme dette året - lite snø på Mjølfjell. God Påske til deg også!

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.