Nordenskiöldfjellet (08.02.2020)

Geschrieben von vemundmathiesen (Vemund Mathiesen) GSM

Startpunkt Nybyen (144m)
Tourcharakter Randonnée/Telemark
Tourlänge 6h 11min
Entfernung 12,1km
Höhenmeter 958m
GPS
Besteigungen Nordenskiöldfjellet (1.053m) 08.02.2020

Med rifle i eie var det duket for litt mer turaktivitet på Svalbard. I dag falt valget på Nordenskiöldfjellet, som er et ganske markant fjell i Longyearbyen-regionen. Med på tur var Jonas, Tormod, Anton, Samy, Thomas, Jimmy, Matthias, Marie Sofi, Eirin og Kristina. Heldigvis hadde vi to rifler på tur, så vi delte oss naturlig inn i to grupper.

Gjengen på vei opp Tverrdalen
Gjengen på vei opp Tverrdalen

Vi var en gjeng med varierte skiferdigheter og erfaring, og med litt gnagsårproblemer og slit i starten, utviklet det seg fort til å bli en treg tur med ski på ryggen. Dette var ikke noe direkte problem, og er å forvente med store grupper. Da fikk man mer tid til å nyte landskapet. Oppe på Platåbreen begynte det å snø veldig tett, som lovte bra for nedkjøringa. Tilsvarende var det dårlig for sikt, og vi gikk på GPS opp hele breen og til de siste 200 høydemeterne der vi fulgte ryggen. De med skarejern gikk helt opp på ski, mens de fleste av oss bar opp bakken. Hardt og glatt, her lønner det seg nok med brodder eller stegjern (eller skarejern). Viktig å holde seg nære ryggen her, for breen har noen uhumske sprekker i toppartiet.

Thomas før de siste 200 høydemeterne
Thomas før de siste 200 høydemeterne
Hytta på toppen, godt pakka inn
Hytta på toppen, godt pakka inn
Toppen
Toppen

Vel oppe gikk vi de siste 300 meterne bort til varden. Det var relativt tett tåke når vi kom på toppen, men etter noen minutter åpenbarte landskapet rundt seg da vi havnet midt mellom to skylag. Det ble tatt litt bilder, kjørt ski ned fra hyttetaket, og drukket litt saft, før vi pekte nesa hjemover igjen. Halve gruppa tok turen rett ned på Longyearbreen, mens vi gikk for det trygge i den varierende sikten og kjørte samme vei tilbake. De første 200 høydemeterne gikk fort på rando, men fjellskifolket bar ned. Da de møtte oss nede der vi kjørte inn på Platåbreen hadde mørket smått begynt å sige inn, og hodelyktene måtte på.

Toppen
Toppen
Tormod med triksing
Tormod med triksing
Lite utsiktsvindu ble godt utnyttet - Her mot Lars Hiertafjellet og Trollsteinen
Lite utsiktsvindu ble godt utnyttet - Her mot Lars Hiertafjellet og Trollsteinen

Nedover breen var forholdene nydelige, og vi nøt den ferske nysnøen. Da vi kom til Tverrdalen var situasjonen en annen, og steiner som før snøfallet var lette å se, ble nå dekket av et tynt snølag. Det endte med et par gigantiske riper i skiene til alle sammen, og en vond ankel for en av oss. Kloke av skade tok vi skiene på sekken og spaserte ned resten av dalen og tilbake til Nybyen. Fantastisk tur!

Undertegnede i pastell
Undertegnede i pastell
Startzeitpunkt 08.02.2020 09:36
(UTC+01:00)
Endzeitpunkt 08.02.2020 15:48
(UTC+01:00)
Gesamtzeit 6h 11min
Zeit in Bewegung 3h 47min
Pausenzeit 2h 23min
Gesamtschnitt 2,0km/h
Bewegungsschnitt 3,2km/h
Entfernung 12,1km
Höhenmeter 957m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.