Yosemite Grand Tour (28.10.2019)

Geschrieben von LarsStorheim (Lars Storheim)

Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 8h 27min
Entfernung 33,0km
Höhenmeter 1.412m
GPS

Første tur i Yosemite med Marie. Som seg hør og bør, stoppet vi ved utsiktspunktet Tunnel View på vei inn i parken. Spektakulært!

Første synfaring av den berømte dalen
Første synfaring av den berømte dalen

Denne turen fant jeg på nettstedet AllTrails.com, og er en rundtur som knytter sammen flere "offisielle" enkeltstier i Yosemite, blant annet Mist Trail, Panorama Trail, Glacier Point og Four Mile Trail. Turen går ikke over noen topper, men utsikten til Half Dome og andre kjendis-topper i dalen er upåklagelig, spesielt fra Glacier Point (som forøvrig også kan nåes med bil). Vi gikk turen med klokka, og avsluttet dermed ned stien Four Mile Trail - et imponerende byggverk av en sti. Den snirkler seg nedover og gjennom svært bratt terreng, og stien er hele tiden så bred og fin at man visstnok kan ri her. Som mye annet i nasjonalparkene ble denne stien visstnok bygget på 30-tallet da arbeidsledigheten var skyhøy og arbeidskraften billig og enkel å få tak i.

Kan absolutt anbefale denne turen dersom du vil få med deg mye på èn tur! Turen er jo relativt lang, men stiene er tilrettelagte og skånsomme mot føttene og aldri bratte.
Vi nærmer oss det berømte utsiktspunktet Glacier Point. Half Dome i bakgrunnen
Vi nærmer oss det berømte utsiktspunktet Glacier Point. Half Dome i bakgrunnen
På vei nedover Four Mile Trail møter du tidlig denne utsikten. El Capitan til høyre.
På vei nedover Four Mile Trail møter du tidlig denne utsikten. El Capitan til høyre.
Kveldssol på Half Dome
Kveldssol på Half Dome

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.