Sykkeltur fra Berdalsbandet til Øvre Årdal - hu hei! (27.07.2019)
Geschrieben von Olepetter (Ole-Petter Andersen)
Besuche anderer PBE | Berdalsbandet parkering (1.315m) | 27.07.2019 17:00 |
---|---|---|
Tindevegen automat (1.315m) | 27.07.2019 17:01 | |
Berdalsbandet parkeringslomme sør (1.310m) | 27.07.2019 17:02 |
Etter turen til Austanbotntind lot jeg Lars-Petter kjøre Vivaroen, mens jeg tok sykkelen fra Berdalsbandet. Dette kom til å gå fort! Sønnen tok meg igjen et par ganger, men med bred bil måtte han ta det pent, og fra og med Fardalen så jeg ikke mer til ham, men suste nedover. Sjelden har jeg vel hatt så lange og heftige utforkjøringer, det var jo snakk om rundt 1300 høydemeter med nedoverbakker. Dette var moro å oppleve!
Jeg kom opp i 70 km/t med terrengsykkelen - de brede dekkene ga vel for mye friksjon for å kunne gi høyere hastigheter? Det var likevel mer enn nok for meg, da jeg ikke har sykkelbriller, og omtrent ble blendet av tårer. Jeg tenkte litt på de som sykler Tour de France, hvor styggfort det går i svingene nedover bakkene der, og hvor små marginer det er, og følgene av et eventuelt fall...huff, nei, det måtte jeg fortrenge.
Varmen ned mot Øvre Årdal slo imot meg som en vegg, og det var faktisk pesende varmt bare å trille ned hårnålssvingene her - var det mulig! Slo på el-kraften gjennom Årdal, og stoppet ved Best-stasjonen, der jeg akkurat rakk å bestille burgere før de stengte ovnen kl 17.45. De sa det var 33-34 varmegrader i dag. Ikke rart jeg kjente på varmen!
(At gps-en oppgir 69 høydemeter oppover, er fordi jeg startet litt nedi Berdalsbotnen.)
Benutzerkommentare