Sør på Vidvangshøgda i Bærum (05.06.2015)

Geschrieben von Dag1 (Dag-Arne Hole) GSM

Startpunkt P-plassen på Tobonn
Endpunkt P-plassen på Tobonn
Tourcharakter Fahrradtour Gelände
Tourlänge 1h 30min
Entfernung 12,0km
Höhenmeter 421m
Karte
Besteigungen Vidvangshøgda (559m) 05.06.2015
Sør på Vidvangshøgda (552m) 05.06.2015

Prosjektet for tiden er å bestige alle kommunetoppene i Akershus, og i dag sto Sør på Vidvangshøgda i Bærum på programmet. I tillegg tenkte jeg å få meg meg Vidvangshøgda, som er i nabolaget.

Jeg parkerte på p-plassen ved bommen på Tobonn, innerst i Lommedalen. Etter å ha studert kartet dagen før, fant jeg ut at det kunne være en del tid å spare ved å sykle de første 3.5 km på Kampeveien. Det var frisk stigning de første 1.8 km, men deretter ble det litt lettere terreng. Jeg tok til høyre etter å ha passert Rognlivann, og syklet 300 meter forbi Jonsrudkampen, der jeg satte fra meg sykkelen ved en hytte. Derfra fulgte jeg stien noen hundre meter før jeg kom inn på stien/løypa fra Kampen. Det var ganske vått i terrenget, og støvler hadde nok vært mer egnet enn joggesko, som jeg brukte.

Idet jeg var på høyde med Helvetesputtene, tok jeg sikte på Vidvangshøgda, og etter å ha forsert både myrer og småskog fant jeg toppunktet. Ikke den sprekeste utsikten akkurat, men jeg skimtet i alle fall Tryvann i det fjerne. Turen gikk raskt videre til Sør på Vidvangshøgda, og det var noe bedre utsikt her, i alle fall litt vest for den lille steinhaugen som markerte toppunktet. Jeg gjenkjente Krokskogen, snødekte Norefjell og Kolsåsbakken. Returen gikk strake veien tilbake til sykkelen, og jeg syklet/rullet tilbake til bilen.

Distanse: 12 km (7 km sykkel + 5 km løp)

Hytta ved veis ende, ca. 300 meter forbi Jonsrudkampen
Hytta ved veis ende, ca. 300 meter forbi Jonsrudkampen
Toppunktet på Sør på Vidvangshøgda
Toppunktet på Sør på Vidvangshøgda
Utsikt fra området øst for Sør på Vidvangshøgda, mot bl.a. Norefjell
Utsikt fra området øst for Sør på Vidvangshøgda, mot bl.a. Norefjell
Hvitveis ved Jonsrudkampen
Hvitveis ved Jonsrudkampen

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.