Roque de las Ánimas - 372m
|
|
![]() © Geir Ingebretsen |
||||||||||||||||||||||||
Inhalt | |
---|---|
Sprache | |
Betreuer | keiner |
Statistik |
Ein Mitglied hat eine Besteigung von Roque de las Ánimas registriert. |
Karte
Bilder
Einleitung
Tross sin beskjedne høyde dominerer Roque de las Ánimas omgivelsene med sin slanke og høyreiste tindeform. Fjellet er bratt på alle kanter. Dette er et attraktivt klatrefjell, og Via normal (240 m, grad V) opp nordøstpillaren er kanskje den mest kjente og populære ruta.
Minst bratt er fjellets sørvegg. Der går enkleste veg til topps (grad 3).
Ankunft
Følg TF-12/TF-134 mot Taganana. I første skarpe sving i nedstigninga mot kysten (ved utsiktspunktet Mirador Risco Amogoje) starter stien som gir en fin anmarsj. I september 2023 var det ikke lov å stoppe mer en 5 minutter i denne svingen (fotostopp). Vi fant en parkeringsmulighet på ei gruslomme litt lenger nede i bakken.
Anmarsj (ca. 1/2 time): Ta stien som tar av rett fram i første sving på den stien som går ned lia. En kommer da ut på ryggen mot Roque de Enmedio. Stien runder denne toppen til høyre og går etterhvert ut på ryggen mot Roque de las Ánimas. Fra skaret følges sti til innsteget under tydelig dieder.
Tips und Diverses
Ved start fra Mirador Risco Amogoje kan turen kombineres med en avstikker opp sørryggen på Roque de Enmedio (svarygg med enkle klyveopptak) og/eller en tur på pinakkelen Roque Amogoje, som ligger like ved bilvegen, kort opptak grad IV.
Roque de Enmedio har også minst ei klatrerute i nordsida.
Ausgangspunkte
I tillegg til startstedet nevnt under "atkomst", kan en også starte nede fra Taganana. Om en skal klatre Via normal starter anmarsjen fra sjøsida.
Externe Links
Beskrivelse av sørveggen (enkleste veg):
https://www.camptocamp.org/routes/1080654/fr/roque-de-las-animas-voie-face-s
Beskrivelse av Via normal:
https://www.fedtfm.es/wp-content/uploads/2011/02/Croquis_Animas_Normal.pdf
Literatur und Referenzen
Se lenker angitt over.
Benutzerkommentare