Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
- Andere Wintertour (2)
- Fahrradtour (2)
-
Fahrzeugtour (1)
- Autotour (1)
- Fußtour (333)
-
Klettern (4)
- Alpinklettern (3)
- Klettersteig (1)
-
Skitour (177)
- Langlauf (34)
- Randonnée/Telemark (16)
- Tourenskilauf (71)
Archiv - Nach Geografie
Peakbookfreunde
Lieblingsgipfel
Lauvhøe
- Datum:
- 12.10.2007
Med sine vel 1990 meter over havet får nok denne toppen ligge i fred for de fleste. Er nok ikke storinnrykk der oppe, men en fin og selvstendig topp er det.
Sammen med halve familien Dahlen dro vi til Visdalssætre ganske langt nede i Visdalen, omlag 100 høydemeter ovenfor veien til Spiterstulen.
En kontant stigning førte raskt opp gjennom trollfuruskogen og opp på snaufjellet og etter hvert ut i sola med.
Skal ikke lage noen lang rapport av dette. Det blei en trivelig tur. Lite vind, en smule kaldt i høyden og noe kronglete bortetter snødekte steinflyer, men vi kom oss opp - både på vesttoppen og stortoppen. Sistnevnte hadde to voksne varder i hver ende av en 100 meter lang og overraskende kvass topprygg.
Returen la vi mer ned mot Gokkerdalen.
I tillegg til masse frisk luft, god mosjon >>>
Telting på toppen
- Datum:
- 01.10.2007
Turen stod på en uformell gråliste av ønsketurer for høsten, og mandag morgen etter en titt på værmeldingen begynte tvilen å gnage skal, skal ikke? Værmeldingen var veldig halvvies. Litt skyer, litt nedbøer, men økende trykk. Joa, ta sjansen? Jeg tar sjansen. Kl. er 11 og jeg har bestemt meg. Julia hjelper til. Turrasket blir pakket i en pei, kamerabatterier hivd i ladern omgående og kvart over tolv sitter jeg i bilen.
Parkeringen i Veodalen litt før halv tre, og jo jeg glemte å skrive det kanskje - Glittertinden er målet.
To enslige biler står på parkeringsplassen, litt yr virrer i lufta og en kjølig vind trekker ned dalen. Høsten er her og turistsesongen er definitivt forbi, men det morsomme er at det er langt mindre vinterlig nå enn da jeg var her 04.09.07.
Sekken er blytung: >>>
Tverrbottinder
- Datum:
- 28.09.2007
Kvelden i forveien reiste vi til Leirdalen og slo opp teltet og etter å ha våknet til nok en strålende dag var vi på ny klare for tur. Som den begrensende faktor fikk jeg gjennomslag for en kort tur, og valget falt på en liten og variert rundtur med Leirvassbu som utgangspunkt. Vi gikk gjennom Kyrkjeglupen, snublet nærmest i Lemen rett som det var, før vi rundt Tverrbytthornet og entret Tverrbytnede. Coni syntes dette var vel langt for lite, og det er ganske drøyt når man tenker på at i luftlinje er det bare noen solide steinkast unna Leirvassbu. Tverrbytnede er en bortgjemt botten utenfor allfarvei. Et dypgrønt brevann er selve juvelen her inne. For øvrig er denne "blindveien" omgitt av bratte fjell og mindre breer i en halvsirkelformasjon. Tverrbytthornet, Tverrbottinder og Bukkeholstinder.
Hellstugupiggen
- Datum:
- 06.09.2007
Etter en drømmetur på tirsdag i det mest eventyrlige melislandskap man kan fantasere om, ble metereologenes meldinger tolket positivit atter en gang for torsdagen, men i bilen på vei oppover Bøverdalen med meterologens "siste" over radioen ble det klart at "ting hadde forandret seg", noe man klart og tydelig kunne se ut bilruta. Planer om å bestige Galdhøpiggen via porten ble raskt endret, og for å få gjort noe som helst valgte vi Spiterstulen og Hellstugubrean som mål. Det jaktes stadig vekk på nye knauser over 2000 meter med en primærfaktor over 10 meter - kanskje en av de særeste fjellhobbyer? Det siste året har ranglefanten og prosjektet tinderangling.no vært fremste eksponent får å måle, kontrollmåle og lete opp alt som er. Ved et par anledninger har de dokumentert interessante >>>
Tverrbytthornet
- Datum:
- 23.08.2007
Etter lang tur dagen i forveien passet det med en noe kortere sag denne dagen. Like etter 10 var Lena og jeg i gang fra Leirvassbu.
Jeg har mang en gang skottet opp på den bratte østeggen på Tverrbytthornet og fundert på hvordan det er å komme opp der, og denne dagen med sekken full av utstyr samt tørt fjell, skulle det gjøres et seriøst forsøk.
Vi fulgte stien gjennom Kyrkjeglupen før vi rundet Tverrbytthornet i lia og skrådde opp til foten av den steiler østryggen.
De første 40-50 meterne var det egentlig ikke mer enn enkel klyving i litt løst fjell, men det bar jevnt oppover og etter hvert ble følelsen av luft på nedsiden påtakelig. Det passet derfor godt med standplass da et litt mer vertikalt punkt dukket opp. En nesten ny stor kile i en sprekk vitnet dessuten om at andre >>>
Bukkeholstindtraversen
- Datum:
- 10.08.2007
Det ble litt i seneste laget start på denne turen, men når man kan kombinere lang kjøretur med flere formål gjør man det. I dette tilfellet var det først et intervju med lokalavisa Fjuken for Lom,Vågå og Skjåk og dernest avlevering av ei bok på Leirvassbu. Man må jo gjøre det lille man kan for å markedsføre produktene sine. Først 11:00 kunne vi (jeg og Line) legge i vei fra Leirvassbu, i skiftende men varmt vær, etter først å ha dumpet en sykkel nede ved Geitsætre - sånn i tilfelle vi virkelig skulle ende der nede. Stien mot Kyrkjeglupen er fin og lettgått, og med moderate dagstursekker gikk det lekende lett. Vi passerte et par middelaldrende damer som hadde god tid, et utenlandsk kjærestepar og et annet amorøst par som stod bortenfor stien og klemte på hverandre under >>>
Alpetur 2007
- Datum:
- 16.07.2007
Jeg følte egentlig ikke at jeg hadde tid til denne ferien, men flybillettene var allerede kjøpt, et effektivt pressmiddel i grunnen, og da jeg satt på flyet var det i grunnen også deilig å legge bokstress og pliktturer i norske fjell bak seg. Turen forløp udramatisk på et Ryanair fly fra Torp til Bergamo (ved Milano). Litt utfordrende var det å holde seg under 15kg bagasjegrensen med telt, tau og breutstyr, men det gikk på et vis. Å komme fra regntunge Skrautvål til det norditalienske slettelandet hvor gradestokken etter hvert passerte 35 grader var en overgang i seg selv, men det fikk i alle fall fart på feriefølelsen. Ferie er å gjøre / oppleve noe annerledes er det noen som sier, og slike temperaturer er vi ikke akkurat bortskjemt med oppe i Valdres. I en liten Fiesta stampet >>>
Trollsteinkvelven
- Datum:
- 07.07.2007
Fin dato å reise på tur, ikke sant?
Er ikke i turrapportmodus, men tenkte jeg skulle skrive noen få linjer om en litt uvanlig variant her som jeg ikke tidligere har lest noe særlig om.
Vi parkerte nede i Veodalen og i selskap med tallriker mygg gikk vi inn Trollsteinkvolven, og siktet oss inn på østeggen på Steinhøe. Denne har jeg tidligere lurt på, men har aldri prøvd før nå.
Vi hadde med litt klatreutstyr, og selv om klatringen var heller enkel, er det en type terreng hvor det etter min mening grenser til uforsvarlig å ikke sikre, selv om man ikke har høydefornemmelser.
Vi peilet oss inn på venstre side av veggen der det var noe som minnet om en rygg. Klatringen var enkel, ca. grad 3 i starten og lettere etter hvert. Men det var tidvis ganske mye luft under rompa og et løst og >>>
Berdalseken
- Datum:
- 01.04.2007
Først en stor takk til Kim og familien Dahlen for å dra meg med på denne skjønne turpalmesøndagen. Ellers ville jeg sikkert sittet på terassen, puslet med familiære sysler, spist for mye og lagt på meg enda mer. I stedet ble det en drømmetur til et hittil ukjent turmål for mitt vedkommende.
Jeg møtte Line og Gunnar Dahlen på Fagernes og ved Buhaugane på vestsiden av Filefjell stod Kim og Trine sammen med den overivrige turbovoffen Trym og ventet. Det var kjølig med en håndfull minusgrader, men sola var allerede godt i gang med å tine opp landskapet.
Med feller og skare under skiene tuslet vi fornøyde over broa sør for Øvre Smeddalsvannet og oppover lia hvor muntre fjellryper allerede var i kurrende godhumør. Line tok det også med godt humør da hun oppdaget at hun hadde glemt >>>
Galdhøpiggen ski
- Datum:
- 25.03.2007
En fantastisk dag, men noe for sjuk til virkelig å nyte det. Denne turen kan vel oppsummeres som den store hosteturen for mitt vedkommende.
Likevel en flott dag sammen med Kim og Åke.
