Ruksevarri (27.10.2013)  4


Startpunkt Storelva
Tourcharakter Langlauf
Tourlänge 2h 30min
Entfernung 7,0km
Karte
Besteigungen Storbogtinden (568m) 27.10.2013
Folk på Rødtind
Folk på Rødtind
Tromsø.
Tromsø.

To venner er ikke klare for vinter. Fire er ikke i byen. En er skadet. Og en annen har besøk denne helga. Og så manglet jeg mine vanlige turkompiser for å dra på tur i lag. Etter turen forrige helga var jeg ikke sikker på hva slags skiføre jeg skulle finne i dag. Bestemte meg for å prøve en av de populære turene som tas når det er tidlig på sesongen, nemlig Rødtind. Var litt sent ute og begynte turen ikke før kl.12.30. Tok fjellski på i dag, siden jeg var usikker på om det var mye stein på fjellet. Kanskje. Kanskje ikke. Uansett, hvis det så ut til å bli dårlig nedkjøring, så ville det være lett å gå ned på beina og bære skiene.

Begynnelsen av turen. På veien opp mot Rødtind.
Begynnelsen av turen. På veien opp mot Rødtind.
Ganske greit skiføre etter å ha kommet forbi skogen
Ganske greit skiføre etter å ha kommet forbi skogen

Var egentlig ikke alene på tur i dag. Både skikjørere og noen som var ut på en ettermiddags joggetur kunne finnes på fjellet. Artig å se begge typer bruker området samtidig. Var litt isete i skogen, og faktisk bedre gåføre enn skiføre, men det ble litt pudder etter hvert. Men vi snakker her om lite pudder, mesteparten av snøen var vindpakket. Lett å gå likevel. Flott lys i ettermiddag også. Brukte ca. 50 minutter for å nå varden på Rødtind, og da gikk jeg litt lenger til toppen av Ruksevarri. Synes det er litt synd at mange bestemmer seg for å slutte turen på Rødtind, for utsiktene fra Ruksevarri er like flotte - hvis ikke mer imponerende.

Panoramabilder

På turen opp. Utsikt over Håkøya med fastland til venstre og Malangenhalvøya til høyre
På turen opp. Utsikt over Håkøya med fastland til venstre og Malangenhalvøya til høyre
Herlig lys. På toppen av Ruksevarri (568 moh)
Herlig lys. På toppen av Ruksevarri (568 moh)
Og på veien tilbake....
Og på veien tilbake....
Et siste glimt av utsikten fra Rødtind før turen ned
Et siste glimt av utsikten fra Rødtind før turen ned

Tok noen bilder der, skjønte plutselig at jeg var sulten og hadde glemt å spise lunsj og så brukte noen minutter på en matpause før jeg dro tilbake mot Rødtind. Hadde jeg begynt turen tidligere, ville jeg gjerne gått videre til Stor-Kjølen. Synes det kunne være en fin rundtur med retur over Finnlandsfjellet neste gang :-) Beholdte skiene på meg mellom Ruksevarri og Rødtind, men gikk resten av turen ned på beina. Tror det var en like fort måte på å komme meg ned i dag.

Vurdering: All in all, en kort men veldig fin ettermiddagstur med en god dose sol.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.