Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Fußtour (13)
-
Klettern (3)
- Alpinklettern (3)
-
Skitour (6)
- Randonnée/Telemark (5)
- Tourenskilauf (1)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Skåla i juni
- Datum:
- 04.06.2016
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
Tenk så fikk jeg meg en tur til på ski til Skåla i år. Denne gangen med en kjekk spansk kar med hunden sin. Vi kjørte fra Knarvik 6.30 på lørdag 4. juni, og kom frem sånn i halv ti tiden. Det var et helt vanvittig flott vær, og turen opp igjennom skogen var varm. Vi fortsatte til fots opp til 900 moh, hvor vi tok på oss skiene. Derfra gikk vi 943 høydemeter på ski, til vi var oppe.
Vi tok det rolig og brukte omtrent 7 timer opp med pauser.
En nydelig dag, med en praktfull solnedgang. Overnattet i Skålatårnet.
Nedkjøringen ned til 900 moh og turen til fots ned igjen til parkeringsplassen tok nesten 2 timer.
Kyrkjenibba
- Datum:
- 10.04.2016
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
Etter en fantastisk dag til Skåla i går ble vi enige om at vi måtte ha oss en tur til. Jeg foreslo Kyrkjenibba. Det ble en fantastisk men litt drøy tur for oss, sett i forhold til hvor vi hadde vært dagen før.
Men solen skinte og humøret var på topp. Det var litt kronglete å komme seg gjennom skogen og opp til sætera, hvor snøen virkelig lå fint og man kunne begynne å gå fint oppover mot Kyrkjenibba. Men for en tur!
En lang og god pause midt i lia, før vi begynte på den bratte oppstigningen. Utrolig flott tur, selv om den for min del ble litt i lengste laget. Utrolig glad for å komme til topps, og utrolig flott nedkjøring og snøforhold. Kanskje et par hakk bedre enn Skåla, siden nedkjøringen her lå mer i skyggen.
Dette er en helg jeg ikke glemmer.
Topptur til Skåla
- Datum:
- 09.04.2016
Da ble det toppturhelg med nye ukjente kjekke venner. Tok på oss skiene ved broen på ca 500 moh, og nøt turen opp i et praktfullt vær.
Brukte omlag 6-7 timer opp, og hadde en lengre pause på toppen. Tok bilder og pratet med andre på toppen før det bar ned igjen. Helt greit føre til vi kom til broen. Etter det var det veldig tung snø, som gjorde det vanskelig å kjøre. Kjørte ned til 450 moh og gikk på beina ned til parkeringen.
En tur jeg aldri glemmer, og kanskje venner for livet.
Skitur til Gullhorgabu, Bergsdalen
- Datum:
- 30.03.2016
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
Vinterferie, og endelig fantastisk vær etter en heller nedrig påske.
Jeg tok med meg guttene og dro på skitur i strålende sol til Gullhorgabu i Bergsdalen. Vi gikk opp fra Småbrekke. Sakte flott stigning, 10 cm nysnø og nydelig vær. Dette var skikkelig kosetur. Utrolig flott å komme over kanten og se hytten ligge badende i sol lenger nede i dalen. Da var det bare å sette utfor.
Var på hytten to netter, og drev med skileik og skimestring, inkl. hopp. Spilte kort og spiste digg. Kanskje den flotteste vinterferien vi har opplevd sammen.
Den dagen vi skulle dra var det stiv kuling, og svært dårlig sikt. Lettet utpå dagen, heldigvis. Skibriller på og buff, og alt godt lukket. Kom oss trygd ned, og hadde noen flotte nedkjøringer. Utrolig at det var så få på hytten i og med at det var >>>
Skrott
- Datum:
- 06.09.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
Flott tur med gode venner til Skrott, fra Breidablik.
Gikk via Skrott på hjemveien til Fitjardalen. Veldig fin tur. Enda finere helg.
image:Nadine1969_20161213_584fb65e2890d.jpg
Kvitanosi
- Datum:
- 23.08.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
Flott tur til Kvitanosi med Dnt. Vel rask oppstigning, 2 timer og 45 min. Nedstigning 1 time 30 min. Flott vær og grei utsikt. Så til Lønahorgi på Voss.
Melderskin
- Datum:
- 08.08.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
Flott vennegjeng på tur til Melderskin i veldig greit fjellvær. Vi begynte å gå fra fjorden. Det første stykket etter tregrensen var sykt tung og bratt. Fantastisk flott utsikt over Rosendal og Snilstveitøy ved første platå, før uren begynte. Så var det fra stein til stein opp opp til vi nådde det andre platået. Så bortover og inn en dal. Deretter gikk vi bratt på snø til vi kom til toppen. Heldigvis var det god utsikt 365 grader. Flott utsikt blandt annet til Gygrastolen 1300 moh. God pause på toppen, og så seile på rompen nedover. Bortover på snø og så nedover ura igjen, og ned den bratte fjellsiden. Vi brukte 3 timer og 40 min opp og 2 timer og 15 min ned igjen. Flott tur.
Ulrikseggen
- Datum:
- 31.07.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 2:00h
Flott tur etter jobb med en turvenninne opp Ulrikseggen. En luftig tur med mye utsikt. Etter min mening den flotteste turen opp Ulriken. Nydelig vær og. En god del klyving, men det liker jeg jo. Brukte 2 timer opp. Utsikt over Bergen nesten hele veien.
Ulrikseggen
Etnefjellene
- Datum:
- 15.07.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
Fjelltur med guttene mine i Etnefjellene i sommer. Besøkte først Olalihytta så Løkjevatnshytta. Tre overnattinger på to flotte hytter eid av Haugesund Turistforening. Flott landskap og lite snø. Fra Olalihytta til Løkjevatnshytta brukte vi 9 timer inkl halvannen timers pauser underveis. Vi synes turen var dårlig merket når det gjelder km igjen til Løkjevatnshytta, da de ikke var i overistemmelse med hverandre. Estimert tid var kanskje også litt liten. Vi hadde med oss fiskestenger og fersk meitemark, men ørreten bet ikke i noen av de vannene vi prøvde oss på. Det var litt nedtur for mistemann, som hadde sett for seg ørret til middag en av dagene. Optimistisk hadde vi tatt med både rømme og fiskekrydder. Ja, ja bedre fiskelykke neste gang. Været var opplett og fint frem til >>>
Bispen
- Datum:
- 04.07.2015
- Tourcharakter:
- Alpinklettern
Guidet klatretur til Bispen var bursdagsgave til meg selv i år. Skulle egentlig klatret Store Vengjetind, men turen ble avlyst pga for mye snø. Så ble det sørsiden av Bispen. Fikk tindeføreren for meg selv. En kjekk ung mann. Vi gikk opp fra parkeringsplassen fra Trollstigen til foten av fjellet. Tåken lå tykt nede i dalen og sluttet i siste sving av trollstigen.
Ved foten av fjellet var det på meg hjelm og sele. Så instruksjon, og så var det bare å begynne å klatre. Jeg tenkte med meg selv når jeg stod nede og så opp; Hvordan i hel.... skal vi komme oss opp der?!!! Svaret var; å klatre, og klatring ble det. Guiden var veldig flink, og jeg en god elev. Dette var min første klatretur. Heftig start...
Når vi nådde første topp måtte vi forsere en egg på ca. 4 meter. Da var det >>>