Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (5)
- Expedition (5)
-
Andere Wintertour (5)
- Schneeschuhtour (5)
-
Fahrradtour (116)
- Fahrradtour Gelände (115)
- Fahrradtour Straße (1)
-
Fußtour (254)
- Bergtour (181)
- Hochtour (3)
- Jogging (33)
- Spaziergang (1)
- Wanderung (36)
-
Klettern (47)
- Alpinklettern (38)
- Klettersteig (4)
- Sportklettern (1)
-
Skitour (230)
- Langlauf (22)
- Randonnée/Telemark (164)
- Tourenskilauf (43)
Skarpnor
- Datum:
- 24.11.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,6km
En kald søndag i november, 14 minusgrader i Nesbyen. Ennå ikke kommet noe særlig med snø, så vi bestemte oss for å ta en fottur. Bestemte oss for denne toppen (med det underlige navnet) etter å ha lest noen rapporter på peakbook. Første tur i Nore.
Slakt og fint terreng innover. Fin fin utsikt fra toppen, men på grunn av iskald vind i høyden blei det et kort opphold ved varden før vi snudde og gikk samme vei ned igjen.
Eggenipa ved Byrkjelo
- Datum:
- 21.11.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 2:16h
- Entfernung:
- 5,1km
Lenge siden forrige fjelltur nå, blitt mest stisykling denne høsten. På vei hjemover fra begravelse i Stordal fikk jeg sjansen til å lufte meg litt. Været var upåklagelig.
Eggjenibba, eller Eggenipa som det sto på informasjonsskiltet ved parkeringsplassen, har stått på ønskelista noen år. Umulig å ikke legge merke til denne når man kjører sørover forbi Byrkjelo. Etter en kjapp pitstop innom Bakar-Jon i Byrkjelo for å hamstre bakverk, kjørte jeg grusvegen opp til parkeringsplassen (50 kr).
Snøen har allerede kommet og gått igjen denne høsten. Nå nå det kun litt snø igjen på de øverste toppene. Kaldt i lufta og mye is i stien på vei oppover mot ryggen som leder til topps. Siden jeg ikke visste hva som ventet meg hadde jeg både isøks og kjettingbrodder i sekken, men fikk >>>
Dypedokknatten
- Datum:
- 25.10.2018
- Tourcharakter:
- Jogging
- Entfernung:
- 4,4km
Søndagstur til Dypedokknatten
- Datum:
- 14.10.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 1:33h
- Entfernung:
- 4,2km
Trasketur med Marie en søndag ettermiddag. Utforsket i tillegg et par nye stier her og der.
Solnedgang på Kvasshovda
- Datum:
- 24.09.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 1:39h
- Entfernung:
- 5,7km
Kveldstur med Nikolai for å skaffe droneshots av solnedgangen. Fikk tatt noen brukbare bilder i samme slengen.
Joggetur til Fiskebuttnatten
- Datum:
- 23.09.2018
- Tourcharakter:
- Jogging
- Tourlänge:
- 1:22h
- Entfernung:
- 9,0km
Joggetur med Marie fra Skålsrudstølen. Fulgte Bergstien inn til vannet Øvre Fiskebutten. Derfra fulgte vi stien opp til den vesle, men høyst repektable mini-toppen Fiskebuttnatten. Nydelige høstfarger i fjellet. I Hemsedalsfjella lå det nysnø i høyden. Winter is coming!
Skurvenatten, Briskenatten og Dyna med Kjerringsleppet
- Datum:
- 15.09.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 6:19h
- Entfernung:
- 20,5km
Som eneste mann i mils omkrets fikk jeg bli med 200 damer på tur for å lage film for Kjerringsleppet. Marie blei med på turen for å holde meg med selskap. Nydelige høstfarger i fjellet. Damene gjorde yoga på Briskenatten selv om det blåste veldig friskt. Ved Holmevatn fikk vi nykokt kaffe og ferske boller. Første turen min til Dyna fra Grønhovd. Fin rundtur!
Dronningstien over Hardangerfjorden
- Datum:
- 08.09.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 6:55h
- Entfernung:
- 16,3km
Planen denne helga var todelt. Førsteprioritet var å treffe Tove, Jacob og Morten, sekundærplanen var Bjørndalstraversen i Rosendal. Etter Austanbotntraversen helga før hadde både jeg og Marie i løpet av uka blitt stadig mer forkjøla, og når helga nærmet seg hadde vi mer lyst å ligge under et pledd på sofaen enn å dra på tur. 12-timerstur over Bjørndalstraversen virka ikke realistisk, men vi var ikke gira på å avlyse turhelga med Stavanger-gjengen. Jeg lufta derfor forslaget om Dronningstien i Hardanger kunne være et snillere alternativ og alle var positive. Husker ikke nøyaktig når jeg hørte om denne stien første gangen, men fikk hvertfall en god påminnelse om den når "Gutta på tur" gikk den sammen med sjølvaste dronninga på TV2 i fjor.
Vi møttes fredag >>>
Carrauntoohil via Coomloughra Horseshoe
- Datum:
- 29.08.2018
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 5:02h
- Entfernung:
- 12,9km
Fin tur over Irlands tre høyeste fjelltopper og et greit avbrekk fra bilkjøring og pub-besøk. Denne rundturen blir beskrevet som en av de flotteste "ridgewalks" i Irland. Her er link med beskrivelse av turen:
https://www.activeme.ie/guides/the-coomloughra-horseshoe/
I motsetning til det som står beskrevet de fleste steder så er det en flott parkeringsplass ved starten av turen. Kjørte på smale og krøkkete veier fra Killarney i en god halvtime for å komme dit. For å finne startstedet plottet vi inn "Lough Acoose" på Google Maps (en innsjø som ligger like ved siden av).
Turen kan gåes enten med eller mot klokka. Det spiller i grunn ingen rolle hvilken vei man velger. Vi valgte å gå med klokka for å ta unna den bratteste stigningen i starten og få en noe slakere nedstigning i andre enden. Møtte to andre som gikk samme >>>