Pic de Coma Pedrosa (08.08.2017)
Besteigungen | Pic de Coma Pedrosa (2.943m) | 08.08.2017 |
---|
Startet fra den lille parkeringsplassen like etter tunnelen øverst i Arinsal kl.11.00. Var nok heldig som fikk plass der. Været var fint, men det var litt kjølig. Det viste seg likevel å være riktig dag da alle toppene i området var dekket av nysnø dagen etter.
Vi fulgte stien på sørsiden av toppen. I begynnelsen en traktorvei, men fra stidelet etter en kilometer var det en enkel men god sti oppover. Det er en vakker nasjonalpark vi vandrer i. Ble litt overrasket over en del likheter med hjemlandet. Her er det blåbær, bringebær, røsslyng, gråspurv, svartsnegler og sikkert mange flere kjente og kjære arter. Eneste er at her befinner de seg 2000 moh.
Ved stidele oppe i dalen var vi de eneste som valgte å den minste stien til høyre ned i dalen, det viste seg å være en god del raskere. Like før det første vannet etter stien dreide oppover mot toppen tok vi en rastepause. Det var veldig tydelig merket at veien til toppen gikk langs ryggen på høyre side, så vi valgte den selv om planen var å gå opp igjennom dalen og så dreie til høyre opp mot toppen.
Med en gang vi kom opp på kanten kjente vi en kraftig kastevind, og flere ganger på veien oppover vurderte vi å snu. Vi fortsatte likevel, men satte oss i le for de verste vindkulene. Vi kom til slutt til toppen der vi tok de obligatoriske bildene før vi fulgte samme vei ned igjen. Det virker litt rart å sette sjøbein i nesten 3000 meters høyde, men det var nødvendig.
Turen tok 8t 10min med pauser. Det hadde nok gått en del fortere uten vinden på toppen.
Benutzerkommentare