Hauganeåsen klatrefelt med infobeskrivelse (24.05.2026)

Written by MathiasMikkelsen (Mathias Mikkelsen) GSM

Characteristic Sport climbing
Duration 5h 43min
Distance 2.6km
Vertical meters 80m
GPS
Ascents Haugeneåsen syd (95m) 24.05.2026 16:35
Visits of other PBEs Hauganåsen (93m) 24.05.2026 11:36

Hadde med familie for å klatre barneveggen og hovedveggen på Hauganåsen.
Parkering: Vi satt bilen ved starten av lysløypa. Usikker om det egentlig er lov, men står ingen skilt om at det ikke er det.

Lokasjon: Veggen er sydvendt og litt sva med få trær som gir skygge. Her blir det varmt på en god sommerdag.

Rutene: Klatret først på barneveggen, som er en ca. 20-25 meter lang svavegg. Klatret ukjent 2 og 3, som er hhv. ruta på midten og til høyre, som ifølge 27 Crags er gradert til 3. Midterste ruta har et crux på toppen av grad 4/4-. Ruta er attpåtil dårlig bolta i toppen, som vil si at hvis du faller rett ved toppankeret, så faller du 3 meter ned på ei steinhylle. Sånn bolting er IKKE greit når det gjelder nybegynnervegger. Ruta til høyre har også et crux i toppen som lukter på 4-tallet, men er heldigvis bedre boltet. Så vit at rutene er både feilgradert og noe dårlig sikret.

På hovedveggen klatret jeg trad på Hauganrisset (grad 4) og Ormerisset (grad 4+). To velsikrede tradruter på 20 meters lengde. Ellers mange gode boltede ruter på grad 5-7-tallet rett etter hverandre.

barneveggen med Fredrik oppe på den midterste ruta
barneveggen med Fredrik oppe på den midterste ruta

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.