Turens høydepunkt Lobuche East (10.11.2025)

Written by Movegen22 GSM

Start point Lobuche Basecamp
Endpoint samme
Characteristic Hillwalk
Distance 7.0km
Vertical meters 900m
Map
Ascents Lobuche East (6,119m) 10.11.2025

Opp kl 00:30, en liten havregrøt før avmarsj. Sekretæren fikk det i første bakken. Tung, men klok avgjørelse - det ble retur til camp. Turplanlegger ble, som avtalt, med videre. Lenge uten stegjern. Satte de på ved galleriene. Der ble også stavene satt igjen. Mye folk i løypa. Bratt opp breen - anslagsvis 50 grader, men faste tau og bruk av jumar oppover. Fikk ikke helt dreisen på bruk av jumar og følte til tider at den var unødvendig. Sherpane hjalp til på mellomforankringene. De siste 150 høgdemetrene var tøffe. Flott å komme på toppen, var der ca et kvarter. Som alle andre stoppet turen på false summit, ingen spor videre til hovedtoppen. Totalt 9 i gruppen på 12 kom opp. Greit ned igjen - med «sherparapell» holdt seg fast i tauet, men sikret i fast tau. Tok ikke av stegjernene før stien fra Loboche. Morgenlyset var helt fantastisk! Det fikk også Sekretæren med seg. Litt kvile i teltet før lunsj. Sekretæren tok en tur opp bakken for å sjekke om hun ga seg for lett. Fikk bekreftet at den tunge avgjørelsen var riktig. Satt ei stund i sola og slokka sår…Avslapping i teltet, og heldigvis ei natt til i den flotte campen.

Form: Turplanlegger i kanonform, men - naturlig nok - sliten. Sekretæren har nok pådratt seg en seriøs luftveisinfeksjon. Alt som skal gjøres koster krefter. I tillegg kommer skuffelsen over ikke å ha besteget toppen. Mange tårer det siste døgnet.

User comments

  • -
    avatar

    Spennende tur!

    Written by Þróndeimr 16.12.2025 17:23

    Artig å se rapportene og bildene fra turen deres altså! Synd ikke Sekretæren kom opp, men håper hun sitter igjen med en spennende å positiv tur allikevel! :)

    • -
      avatar

      Sv: Spennende tur!

      Written by Movegen22 17.12.2025 18:29

      Takk. Artig å gjenoppleve turen via de fine bildene dine i turrapporten. Synd vi ikke møttes underveis. Totalopplevelsen av turen er større enn at sekretæren ikke nådde toppen selv om det var surt der og da :)

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.