Jondal / Kvinnherad: Grønhaug fra Gjetingsdalen (30.08.2025)
Written by Kjell51 (Kjell Øijorden)
Start point | Gjetingsdalen (426m) |
---|---|
Endpoint | Gjetingsdalen (426m) |
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 6h 04min |
Distance | 11.8km |
Vertical meters | 853m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Grønhaug (1,189m) | 30.08.2025 13:06 |
---|---|---|
Visits of other PBEs | Norddalen (531m) | 30.08.2025 10:02 |
Norddalen bomveg (246m) | 30.08.2025 10:02 | |
Norddalen p-plass (428m) | 30.08.2025 10:02 |
Tur til Gjetingsdalen i Kvinnherad sammen med petter (Petter Bjørstad) og hbar (Harald Barsnes) for å gå på tur til Grønhaug. Petter og Harald hadde også turmålet Storahorga på programmet. Der har jeg vært før, så det ble til at vi skiltes lag på Grønhaug. De la i vei vestover mens jeg gikk samme veien tilbake til bilen i Gjetingsdalen. Der kjørte jeg Petters sin bil til Årvik der vi møtes.
Om turen min.
Vi kjørte opp bomvegen i Gjetingsdalen og gikk stien inn til stølene i på nordsiden av Norddalsvatnet. Derfra på merket svak sti oppover dalen til vann 831. Her gikk svakt tråkk og merkingen opp mot høyre muligens til Storeknotten. Men vi skulle gjennom skaret på vestsiden av Isdalstårnet. Det ble en del baksing gjennom stor ur før vi kom oss opp gjennom skaret til Isdalsvatnet.

Fra Isdalsvatnet er det en bratt fjell videre opp mot Grønhaug men det er en bred hylle som er grei og gå oppover. Petter gikk mer rett opp mens Harald og jeg valgte og følge hyllen ganske lagnt til vi kom til et mindre bratt parti der vi gikk opp. Derfra opp til varden på toppen der Petter ventet på oss.
Min retur alene ned igjen begynte i regnvær. Måtte finne frem mobilen for å finne punktet der vi kom opp fra hyllen. Videre nedover lot jeg mobilen ligge og jeg bommet i et punkt og kom opp på en hylle for høyt. Det ble til at jeg måtte små klyve ned i området der Petter gikk opp. Regnbygen ga seg da jeg var komt ned til Isberget. Videre nedover gjennom uren gikk svært sakte. Steinene var nå våte og jeg ville ikke ha fall her alene uten mobildekning. Valgte å gå på motsatt side av vann 831 da uren der var av mindre stein og grønne partier, men fikk likevel litt problemer da uren delvis var dekket av et tett lag med bregner så her måtte jeg lete meg frem steg for steg. Etter å ha passert vannet fant jeg stien og fulgte den ned til stølen og videre ned til bilen.
Takk for turen Petter og Harald, beklager at jeg sinket dere opp lien fra stølen. Her gikk jeg varm og måtte pause for å roe ned pulsen.
User comments