Jondal / Kvinnherad: Grønhaug fra Gjetingsdalen (30.08.2025)

Written by Kjell51 (Kjell Øijorden) GSM

Start point Gjetingsdalen (426m)
Endpoint Gjetingsdalen (426m)
Characteristic Hillwalk
Duration 6h 04min
Distance 11.8km
Vertical meters 853m
GPS
Ascents Grønhaug (1,189m) 30.08.2025 13:06
Visits of other PBEs Norddalen (531m) 30.08.2025 10:02
Norddalen bomveg (246m) 30.08.2025 10:02
Norddalen p-plass (428m) 30.08.2025 10:02

Tur til Gjetingsdalen i Kvinnherad sammen med petter (Petter Bjørstad) og hbar (Harald Barsnes) for å gå på tur til Grønhaug. Petter og Harald hadde også turmålet Storahorga på programmet. Der har jeg vært før, så det ble til at vi skiltes lag på Grønhaug. De la i vei vestover mens jeg gikk samme veien tilbake til bilen i Gjetingsdalen. Der kjørte jeg Petters sin bil til Årvik der vi møtes.

Om turen min.
Vi kjørte opp bomvegen i Gjetingsdalen og gikk stien inn til stølene i på nordsiden av Norddalsvatnet. Derfra på merket svak sti oppover dalen til vann 831. Her gikk svakt tråkk og merkingen opp mot høyre muligens til Storeknotten. Men vi skulle gjennom skaret på vestsiden av Isdalstårnet. Det ble en del baksing gjennom stor ur før vi kom oss opp gjennom skaret til Isdalsvatnet.

ved vann 831, gikk videre opp gjennom det laveste skaret på bildet. Isdalstårnet til høyre for skaret.
ved vann 831, gikk videre opp gjennom det laveste skaret på bildet. Isdalstårnet til høyre for skaret.
oppe ved Isdalsvatnet
oppe ved Isdalsvatnet

Fra Isdalsvatnet er det en bratt fjell videre opp mot Grønhaug men det er en bred hylle som er grei og gå oppover. Petter gikk mer rett opp mens Harald og jeg valgte og følge hyllen ganske lagnt til vi kom til et mindre bratt parti der vi gikk opp. Derfra opp til varden på toppen der Petter ventet på oss.

oppe på hyllen der vi gikk videre oppover
oppe på hyllen der vi gikk videre oppover
varden på Grønhaug dukker opp, ikke mye grønt her
varden på Grønhaug dukker opp, ikke mye grønt her
Harald på toppen av Grønhaug
Harald på toppen av Grønhaug
Høyeste punktet på Grønhaug noen meter nordøst for varden
Høyeste punktet på Grønhaug noen meter nordøst for varden
Fra Grønhaug mot Bondhusdalen, Regnbyge på vei.
Fra Grønhaug mot Bondhusdalen, Regnbyge på vei.

Min retur alene ned igjen begynte i regnvær. Måtte finne frem mobilen for å finne punktet der vi kom opp fra hyllen. Videre nedover lot jeg mobilen ligge og jeg bommet i et punkt og kom opp på en hylle for høyt. Det ble til at jeg måtte små klyve ned i området der Petter gikk opp. Regnbygen ga seg da jeg var komt ned til Isberget. Videre nedover gjennom uren gikk svært sakte. Steinene var nå våte og jeg ville ikke ha fall her alene uten mobildekning. Valgte å gå på motsatt side av vann 831 da uren der var av mindre stein og grønne partier, men fikk likevel litt problemer da uren delvis var dekket av et tett lag med bregner så her måtte jeg lete meg frem steg for steg. Etter å ha passert vannet fant jeg stien og fulgte den ned til stølen og videre ned til bilen.

fra nedstigningen ved Isberget
fra nedstigningen ved Isberget

Takk for turen Petter og Harald, beklager at jeg sinket dere opp lien fra stølen. Her gikk jeg varm og måtte pause for å roe ned pulsen.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.