Høgvagltindane, retur gjennom Gravdalen (25.07.2008)
Written by knutsverre (Knut S. Andersen)
| Start point | Leirvassbu (1,410m) |
|---|---|
| Endpoint | Samme (1,410m) |
| Characteristic | Hillwalk |
| Duration | 11h 00min |
| Distance | 27.0km |
| Vertical meters | 1,000m |
| Map |
|
| Ascents | Austre Høgvagltinden (1,916m) | 25.07.2008 12:57 |
|---|---|---|
| Høgvagltinden (1,925m) | 25.07.2008 13:55 | |
| Midtre Høgvagltinden (2,066m) | 25.07.2008 14:20 | |
| Vestre Høgvagltinden (1,967m) | 25.07.2008 16:02 | |
| Visits of other PBEs | Leirvassbu (1,410m) | 25.07.2008 08:50 |
| Sandelvi bro (1,215m) | 25.07.2008 18:30 |
Start fra Leirvassbu i nydelig vær kl 0850.


Vi gikk over høydedraget Høgvaglen og videre langs Øvre Høgvagltjønnen 1444 til SØ-enden av vannet der vi tok av mot høyre oppover ryggen mot Austre Høgvagltinden. Det lå fortsatt en god del snø oppover ryggen, men også med bare partier mange steder.

Vi fortsatte videre til
Midtre Høgvagltind 2066
Bratt klyving, tildels mellom store steinblokker, opp til toppen. GPS 32V 460651 6819280 på min GPS, omtrent som på PB.



Flott utsikt fra toppen. Ganske bratt ned igjen til bandet mellom Midtre og Vestre. Jeg hadde lyst til å få med med nabotoppen

Denne toppen på 1967 moh når ikke helt 2000 m kriteriet, men er en flott og selvstendig topp med PF 160 m. Denne hadde jeg lyst til å få med meg når vi først var her oppe! Vi gikk sammen ned på bandet mellom Midtre og vestre der vi skilte lag. Astrid fortsatte ned i Simledalen mens jeg gikk mot Vestre. Planen vår var å møtes i Simledalen, men vi fant hverandre ikke igjen der nede i dalen, og der var ingen mobildekning.
Jeg gikk nedover i Simledalen mot elvene fra Gravdalstjørnene i håp om å finne henne igjen, men ingen Astrid var å se. Jeg ble stadig mer bekymret for at hun kunne ha falt og skadet seg et eller annet sted underveis eller ikke kommet seg over elvene i Gravdalen. Sterkt i tvil om hva jeg skulle gjøre fortsatte jeg nedover i Gravdalen langs elvene uten å finne henne. Da jeg var kommet helt ned til demningen ved Gravdalsdammen krysset jeg denne og gikk Skogadalsbøen - Leirvassbu t-sti tilbake til Leirvassbu der jeg var fremme ca. kl 21 etter ca 4 x 2 ekstra km ned til og opp igjen fra demningen.
Heldigvis viste det seg at Astrid hadde funnet et greit sted å komme over elvene fra Gravdalstjørnene alene, og hadde returnert til Leirvassbu.
Hun hadde vært minst like bekymret for meg som jeg for henne! Etter denne ekle opplevelsen bestemte vi oss for å kjøpe et walkie-talkie sett som imidlertid aldri ble brukt. Isteden sørget vi for å lage mer tydelige avtaler og planer om hvordan vi skulle gå og forholde oss når vi ville skille lag!
På Leirvassbu var det like før de satte i gang en leteaksjon etter meg! Heldigvis gikk alt fint til slutt, og vi nøt en herlig middag og kald pils tilbake på Leirvassbu!







User comments