Revansje på Roholtfjellet (20.06.2025)
Skrevet av vemundmathiesen (Vemund Mathiesen)
Bestigninger | Vestre Roholtfjell (1017moh) | 20.06.2025 |
---|
Hadde en forsmedelig snutur mot Roholtfjellet vest som endte på Høydalskulten i 2022, så nå var det på tide med revansje. I år kom jeg bedre forberedt, og hadde en elsykkel som jeg skulle benytte meg av oppover mot Roholtfjellhola. Parkerte i en lomme langs fv38, og satt i vei oppover bakkene. Endte med at jeg kom et stykke oppover en gammel traktor/kjerrevei før jeg parkerte sykkelen og tok beina fatt.
Ganske fint merket og god sti som følger ryggen oppover mot toppen. Høydalskulten stakk opp som en alpin kuriositet i vest når jeg kom til øvre Roholtfjellhola, men den bleknet for når jeg tok mer høyde. Den lange toppryggen bød på fantastisk utsikt i alle retninger, og det var rene parademarsjen opp til toppen.
God utsikt ned mot Vrådal vakre Nisser, og mot det mindre vakre hyttefeltet i nordhellinga til fjellet i sør. Ellers fin utsikt mot Østtoppen og morgendagens turmål på Brokefjell som lå på linje. Ellers fint fargespill fra kveldshimmelen som var overraskende skyet mtp. været tidligere på dagen. Det blåste surt, så jeg begrenset oppholdet før jeg tok fatt på returen ned igjen. Sykkel ned var enda enklere enn opp :)
Starttidspunkt | 20.06.2025 19:49 (UTC+01:00 ST) |
Sluttidspunkt | 20.06.2025 21:30 (UTC+01:00 ST) |
Totaltid | 1t 40min |
Bevegelsestid | 1t 40min |
Pausetid | 0t 0min |
Snittfart totalt | 8,3km/t |
Snittfart bevegelsestid | 8,3km/t |
Distanse | 13,9km |
Høydemeter | 799m |
Kommentarer