Litt for mange vafler. (23.05.2025)

Written by Erling (Erling Juul) GSM

Start point Søndre Kolbergveien (84m)
Endpoint Søndre Kolbergveien (84m)
Characteristic Walk
Duration 0h 4min
Distance 0.1km
Vertical meters 4m
GPS
Ascents Kolberg (90m) 23.05.2025 16:48

Kolberg er ikke en skikkelig topp. Det er bygget en stor vanntank på et høyt punkt og lagt på jord, og høyeste punktet er altså oppe på denne vanntanken. Men den er jo avmerket på kartet som en del av terrenget og ikke en bygning. Varder er ikke en del av en fjelltopp, så denne burde egentlig ikke være det heller kanskje?

Ellers hadde jeg egentlig litt større planer for denne dagen, men spiste for mange vafler i Kongsberg og måtte ta det litt med ro:-) Turen på Kolberg var jo eksepsjonelt kort; at jeg brukte så mye som 4 minutter skyldtes at Kolberg har ganske fin utsikt.

Vemund Mathiesen har funnet ut at toppunktet på Kolberg ligger inne i en hage 125 metyer lenger nord, så jeg sletter toppbestigningen av Kolberg.

Det er egentlig bedre utsikt enn dette fra Kolberg, men jeg tok ikke flere bilder. Dra opp og sjekk selv, så får dere se:-)
Det er egentlig bedre utsikt enn dette fra Kolberg, men jeg tok ikke flere bilder. Dra opp og sjekk selv, så får dere se:-)
Nettstasjonen som forsyner Kolberg vanntank.
Nettstasjonen som forsyner Kolberg vanntank.

User comments

  • -
    avatar

    Vanntank

    Written by vemundmathiesen 23.07.2025 09:56

    Tidligere i år la jeg merke til at høyeste punkt inne i hagen på Kolberg Gård er 0,5 meter høyere enn vanntanken - Så her slipper kartverket å gripe inn. Litt verre med bestigningen...

    • -
      avatar

      Sv: Vanntank

      Written by Erling 23.07.2025 19:34

      Ja da kan vi vel ikke godt registrere noen bestigning av Kolberg. Og jeg har ikke tenkt til å gå inn i noen hage. Det var ille nok å stå på toppen av den vanntanken med tanke på nærhet til boligene.

      • +
        avatar

        Sv: Sv: Vanntank

        Written by vemundmathiesen 24.07.2025 10:59
Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.