Rennesøyhornet fra Hegglandslia (02.05.2025)
Geschrieben von Arvid1965 (Arvid Nilsen)
Besteigungen | Rennesøyhornet (233m) | 02.05.2025 14:55 |
---|---|---|
Besuche anderer PBE | Hegglandslia parkeringsplass (114m) | 02.05.2025 13:46 |
I Stavanger og mellom regnbyger og sol bestemte vi oss for en tur til Rennesøy og Rennesøyhornet som var kommunetopp i Rennesøy før denne ble slått sammen med Stavanger og Finnøy 1.Januar 2020.
Hodnafjellet er helt sør på Rennesøy. Den høyeste toppen på 234 moh heter Rennesøyhornet eller Rennesøyhodnet som lokalbefolkningen kaller det.
Kjørte gjennom 2 tunneler fra Stavanger og tok første avkjøring når vi kom ut på Rennesøy. Kjørte til Hegglandslia parkering. Herfra gikk vi gjennom bom og fulgte grusvei forbi kapellet og gjennom en bom til før det svingte til høyre og fortsatte bratt opp lia. Videre flat utover beiteland fra til ett steingjerde. Herfra langs gjerdet i mørk granskog før vi kom ut i lyset rett under toppen. På toppen står det en antenne. Her er ruiner etter en gammel festning og etter tyskernes bygg under 2. verdenskrig.
Det er fri utsikt i alle himmelretninger fra toppen. Synd at den kikkerten som er montert ikke virker.
Retur samme vei.
Benutzerkommentare