Kommunetopp i Stavanger før 2020 (02.05.2025)
Skrevet av Arvid1965 (Arvid Nilsen)
Bestigninger | Ullandhaugtårnet (139moh) | 02.05.2025 12:28 |
---|---|---|
Andre besøkte PBE'er | Ullandhaug p-plass (105moh) | 02.05.2025 12:22 |
På tur til Stavanger ble det en rask tur opp til Ullandhaugtårnet.
Ullandhaugtårnet er et telekommunikasjonstårn og landemerke på Ullandhaug. Tårnet ble bygget i 1964 av det daværende Televerket og er 64 meter høyt. Selve toppen av Ullandhaug er en stein som ligger 138,95 moh. ved siden av selve tårnet.
Det var kommunetopp i Stavanger fram til 01.01.2020 da Stavanger ble slått sammen med Rennesøy og Finnøy. Da ble kommunetopp i Stavanger Banåsen på Ombo i det som var Finnøy kommune.
I 2019 kjøpte Lyse AS tårnet fra Telenor. Nå har energiselskapet fått tillatelse til å bygge lounge og møterom med spektakulær utsikt i to av Ullandhaugtårnets etasjer.
Like ved tårnet står en ansamling av 16 steiner i marmor med ulike inskripsjoner på. De er restene etter Haraldstårnet som sto her før dagens tårn ble bygget.
I 1895 fikk Stavanger turistforening bygd et tårn på toppen av Ullandhaug. Det skulle være et utfartsmål, men også et minnested for slaget i Hafrsfjord. Det såkalte Haraldstårnet ble tegnet av selveste Hartvig S. Eckhoff (kjent som arkitekt for Stavanger Museum, Rogaland teater og Stavanger sykehus). Tårnet var et utsiktspunkt slik Ullandhaugtårnet er i dag, og inneholdt restaurant og en maleriutstilling med slaget i Hafrsfjord som tema. Tårnet ble delvis ødelagt under krigen, da tyskerne bygget det om til en luftevernstilling, og revet i 1963.
Kommentarer