Fjord til fjell: Stølsmaradalstinden og Austre Ringstind (14.04.2025)
Skrevet av Henriksen (Henrik Foss)
Bestigninger | Austre Ringstinden (2001moh) | 14.04.2025 08:22 |
---|---|---|
Stølsmaradalsryggen (1664moh) | 14.04.2025 08:22 | |
Stølsmaradalsryggen sør (1590moh) | 14.04.2025 08:22 | |
Stølsmaradalstind S2 (1787moh) | 14.04.2025 08:22 | |
Stølsmaradalstinden (2026moh) | 14.04.2025 08:22 | |
Andre besøkte PBE'er | Avdalen Gard (380moh) | 14.04.2025 08:22 |
Hjelle parkeringsplass (75moh) | 14.04.2025 08:22 | |
Utladalen Naturhus (95moh) | 14.04.2025 08:22 |
Første del
En flott dag med mye tid i Hurrunganes bakgård. Hadde planer om denne turen litt seinere i påsken men da mandagen ble som den ble, grep jeg sjansen. Det sprutregna hele natta og på morgenen. Ble derfor sen start kl 09.00 og gambla på at YR skulle treffe med meldinga.
Planen var å låse døra hjemme, sykle inn til Utladalen og stien til Avdalen, og deretter bære skia på sekk til et sted hvor jeg kunne ta meg opp til Stølsmaradalsryggen.
Sykkelturen var av det fine slaget selvom det yra en del. Stille i Utladalen i dag.
Traska oppover mot Avdalen. Utrolig fin start på dagen. Sola kom og gikk, og jobba godt med tåka på toppene. Ingen tegn til Stølsnostinden enda men så lå ikke den i min retning.
På ca 800 var det råtten snø - pil råtten. La om til randoski og lot fjellskoene stå igjen. Begynte også å leite etter vann siden jeg ikke fylte flaska i den forrige bekken. Drit.
Fant noe rennende vann ned fra fjellsida men at det tok 15-20 min å fylle opp + drikke 0.5 l selv var noe dritt. Videre råttent men greit å gå. Fant en vei opp, men det var kronglete.
Oppe på Stølsmaradalsryggen var det skrint med snø. Rett og slett snart fottur her. Det ble bedre lengre opp, men det føltes langdrygt. Tåka lå tett selvom Maradalsmannen ga seg relativt fort. Det var også surt fra vest, skikkelig sur vind som sto på. Kalde fingre.
1590 varden dukka opp men det fortsatt langt igjen til Stølsmardalsryggen - selve toppunktet.
Nådde da dette også ettervært og suste ned til breen her nede.
Hadde store forhåpninger om at tåka skulle lette litt før jeg skulle opp ryggen mot Stølsmardalstinden S2. Store skavler på sidene gjorde at det hadde vært fint med litt sikt. Og det klarna faktisk litt opp - fantastisk timing.
Opp breen og videre opp mot S2 gikk det trått. Ble også to stopp for å ordne med noen mulige gnagsår. Et ganske bratt parti i starten hvor skia måtte tas av.
Kom til toppen og kjørte ned mot Stølsmaradalsbreen. Var i tvil om jeg ville ta en tur oppom Stølsmaradalstinden, men så ble det slik. Det var surt her men la igjen ski og sekk, og gikk opp med stegjern, isøks og en stav.
Stølsmaradalstinden
Strøken dag og føre, og da var denne veldig grei. Kald snø oppe på et skarelag. Legger ved ei skisse av ruta opp siden denne er lite skissert generelt. Brattest midt på (40-45 grader ca), ellers helt kurrant.
Kikka litt på renna. Denne er full av pudder ser det ut som. Bregleppa i bunnen vises svakt
Stølsmaradalstinden var vakker i dag, Tåka letta, nå var det bare Austabotntinden som gjensto. Resten var tydelig framme. Kunne høre summingen fra alle som skulle på Store Ringstind. Super kjøresnø idag, men går det ikke ann å gå andre steder??? Er det virkelig så viktig med den instaposten? Skjønner jo at om man går på steder ingen vet er så blir det ikke noe greie på det.
Jaja, gikk ned samme vei og fortsatte mot Austre Ringstinden.
Austre ringstinden
Fint føre over Stølsmaradalsbreen. Her har jeg aldri vært før. For en plass.
Austre Ringstind er en av få Hurrungtinder som mangler i boka. Deilig å gi den et forsøk. Visste den var bratt og at den har gitt trøbbel for andre før, men såpass bratt kom litt overraskende på. Altså jeg hadde sinnsykt gode forhold så syns det var lite stress, men skjønner jo om det er hardt føre opp her - da er situasjonen en annen. Legger ved ei skisse av ruta. Jevn 30-35, men 50 i toppen.
Tok en lang pause her nede før ferden gikk hjemmover. Et stykke hjem kan man vell si.
Hørte også summinga fra Ringstinden og Ringsdalen helt hit. Er det rart at Villreinsimlene har flykta til Lusterhalvøy?
Hjemover
Over Stølsmardalsbreen var det bare å følge spora sine, men skrådde oppover for å havne i god posisjon på denne breformasjonen rett øst for Stølsmaradalstinden. Fascinerende formasjon.
Trått opp mot S2 igjen, men fint med sikt da. Vakkert ned mot Isvannet.
Tok av fellene og kosta på nedover. Isete her oppe, men ned breen var det rett og slett helt knall.
Litt berg og dalbane ned mot Isvannet. Over her skøyting og staking.
I enden og ned mot neste vann ble det en god orienteringsvariant som fungerte godt. Ble overraska selv hvor godt det funka. Her inne var det virkelig fint. Så stille, sola varma godt og for et landskap. Satt en god halvtime og bare nøt livet. Dette området er spesielt.
Holdt høyden for å havne tilbake på Sørsida av Stølsmaradalsryggen. lettgått fint terreng.
Nedover ble det fin kjøring på hardt føre, før det plutselig ble veldig bløtt. Ned skogen var det rett og slett bare jævlig. Kom omsider tilbake til fjellskoene og da var det nedover mot Avdalen og sykkelen. En fantastisk etappe. Lyden av fossefall, fugler og naturen. Kroppen var egentlig helt fin.
Sykla så hjem og avslutta en virkelig flott tur med middag sammen med Eline.
Kommentarer
Herlig tur rapport!!
Skrevet av Naboen 15.04.2025 20:50Herlig rapport og fete bilder fra en tur i hjertet av Hurrungane uten flokk-mentaliteten som herjer på Ringstind osv. ( Er litt flokk-preget selv ). Takk, rett og slett inspirerende! :)
Sv: Herlig tur rapport!!
Skrevet av Henriksen 17.04.2025 12:16hhaha vi er alle der innemellom, og det er jo en grunn til at det blir sånn. Store Ringstind er en virkelig kremtopp og skitur.
Tittel mangler
Skrevet av Þróndeimr 15.04.2025 20:48Kortreist dagsekspedisjon det her jo Henrik, rått! En helt seriøs måte å ta Austre R og Stølsmaradalstinden på, respekt! :D
Sv:
Skrevet av Henriksen 17.04.2025 12:15Takk for det - er jo så forbanna sært .....
Rå tur!
Skrevet av alexw 15.04.2025 08:58Litt av en langtur og mange høydemeter, der! Skjønner du har blitt hektet på konseptet fjord til fjell - som dagstur. Man finner vel knapt noe sted i Norge med større høydeforskjell enn fra Årdal og opp til 2k toppene i Hurrungane.
Fint å se at forholdene er gode på Austre Ringstind, er bratt opp der!
Sv: Rå tur!
Skrevet av Henriksen 17.04.2025 12:13Hei Alex!
Det er noe med den ekstra dimensjonen som tillegges turen fra bunnen av dalen til toppen av tindene. De urørte områdene, dagen som kommer og går, endringene landskapet - det er noe egent.