Midøya - trappefritt til Bløkallen. (21.07.2024)

Skrevet av GeirI (Geir Ingebretsen) GSM

Startsted Ramsvik (32moh)
Turtype Fottur
Turlengde 2t 34min
Distanse 6,6km
Høydemeter 667m
GPS
Bestigninger Åndalsvatnhaugen (373moh) 21.07.2024 08:59
Litlekulten (446moh) 21.07.2024 09:24
Øst for Litlekulten (430moh) 21.07.2024 09:33
Bløkallen (522moh) 21.07.2024 10:07
Andre besøkte PBE'er Bløkallen - klyvepunkt fra nord (400moh) 21.07.2024 09:55

- Trappefritt til Bløkallen.

For den som ønsker seg et trappefritt alternativ til Bløkallen er stien fra Ramsvik en mulighet. Stien er skilta ved start, men den kunne trengt mer trafikk, om den ikke skal gro igjen i enkelte partier.

Tok første ferja utover, og fulgte den omtalte stien. Oppe på fjellet tok jeg en stiløs runde utom Litlekulten før jeg igjen kom på sti på nordsida av Bløvatnet. Møtte på en hoggorm nær toppen. Den gjemte seg fort under ei steinhelle. På strekningen som er trappelagt opp nordsida av Bløkallen, var det fin, alternativ sti rett ved sida av. Det er også fint å klyve noen meter til side for trinn og kjettinger i den bratte hammeren. Lenger opp er det naturlig sti til toppen. Får håpe det forblir slik.
Fortsatte ned på sørsida av toppen og inn på stien til Ramsvik. Litt mer jobbete å gå nedover her, da gras og annen vegetasjon dekte stien, slik at en måte "føle" seg fram. Skikkelig flåtterreng, men det var kun en som hang seg på, og slo følge med meg hjem. Stopp på Sandan på heimtur for bading.

Skilta stistart.

I skogrensa blei det fin utsikt utover mot bl.a. Storfjellet, Hellandshornet m.fl.

Mot Dryna. Brattvåg i bakgrunnen.

Fra Litlekulten mot Nordøyane.

Havblikk i Midsundet.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.