Store Trolla (13.07.2024)

Geschrieben von oddis (Odd Arne Maridal) GSM

Tourlänge 5h 56min
Entfernung 13,0km
Höhenmeter 1.785m
GPS
Besteigungen Store Trolla (1.842m) 13.07.2024

Det er artig hvordan gamle ideer noen ganger springer fram i bevistheten. Store Trolla har vært høyest på ønskelista i flere år, men ideen har aldri dukket opp på rett tidspunkt. Før i går under frokosten på hytta. Logistikken ble ordnet og Marte slapp meg av på Hoås og resten av familien kjørte hjemover.

Starten var ikke markert med noe neonskilt. Faktisk var den ikke markert med annet enn noen andre biler. Det er ikke dagligdags. Feelingen av litt eventyr kom snikende. Turen opp lia var utrolig fin og varm. Uendelig med blåbær og en del markjordbær. Jeg elsker disse vedvarende bratte liene med en liten snirklete sti. Oppe på kanten til Fossbotnin dirret luften i varmen og Trolla brisket seg i sollyset. Knusktørt innover dalen og pga null fokus på stivalg endte jeg opp på vestsiden av elva der det også var et fint lite tråkk.

Kroppen har vært særdeles lite samarbeidsvillig det siste året og jeg har trolig heller ikke hjulpet til stort med mye jobb, bekymringer av ymse slag og generelt forfall. Likevel ga det å gå innover Fossbotnin meg følelsen av å ha noe å gjøre i fjellet enda. Det var nesten sånn at vi var gamle venner som var glade for å se hverandre igjen. Jeg var i alle fall happy :)

Det var små varder som markerte veien oppover flanken og det var stort sett mulig å se et tråkk. Jeg kåla litt midtveis og det føles ikke som om at beskrivelsen for turen under hovedsiden til toppen på PB samsvarer med vardingen oppover. Etappen før jeg kom under den store svaplata var rå og minte meg litt om Heens highway bort til Store Trolltind.

Til venstre for renna under svaplata var det nydelig svaberg som det var digg å bruke oppover til jeg kom opp på ryggen. Å plutselig se ned i Innerdalen var stas og minner fra tidligere turer kom som perler på en snor. Ryggen videre til topps var fin, men aldri krevende. Som annonsert på ulike beskrivelser ble det en ørliten nedklyving rett før toppen.

Det hadde vært en håndfull folk på toppen tidligere på dagen, men nå hadde jeg den for meg selv. Utsikten var formidabel og det var varmt og fint.

Turen ned gikk smooth og før jeg visste ordet av det var jeg framme på kanten til ned til bygda igjen. Her ble det et par forfriskende bad før jeg møtte Anna til avtalt tid på Hoås. En 6'er av en tur, som jeg gjerne tar på nytt.

Innover mot toppen
Innover mot toppen
Herlig liten sti.
Herlig liten sti.
Renna under svaplaten
Renna under svaplaten
Bortover toppryggen
Bortover toppryggen
Fine omgivelser
Fine omgivelser
Startzeitpunkt 13.07.2024 12:29
(UTC+01:00 SZ)
Endzeitpunkt 13.07.2024 18:25
(UTC+01:00 SZ)
Gesamtzeit 5h 56min
Zeit in Bewegung 4h 46min
Pausenzeit 1h 10min
Gesamtschnitt 2,2km/h
Bewegungsschnitt 2,7km/h
Entfernung 13,0km
Höhenmeter 1.784m

Benutzerkommentare

  • -
    avatar

    Herlig

    Geschrieben von Affen 19.09.2024 11:53

    Denne rapporten må ha gått meg hus forbi. Husker jeg såg turen på Strava, men det var nice å lese og se litt flere bilder. Ser spektakulært ut på alle vis!

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.