Storlibrotet i Hjartdal (09.07.2024)

Written by siroho GSM

Characteristic Bike trip - mixed
Distance 4.4km
Vertical meters 182m
GPS
Ascents Storlibrotet (912m) 09.07.2024 15:42
Visits of other PBEs Fjellvegen-Hjartdal (504m) 09.07.2024 15:42

Storlibrotet

Dagens tur var en kort tur i Hjartdalsfjella, og da vi valgte å sykle inn vegen etter bommen, så ble det veldig kort.

Vi kjørte opp mot Hundemyr fra Kyrkjebygde i Hjartdal. Kr 100 i automatisk bom nå, prisen har økt. Vi kjørte inn på en nyhøvla veg og da vi nærmet oss setra var kyrne på tur hjem etter dagens tur, så litt saktekjøring forbi Bjordalstulen. Vi parkerte i vegkrysset der vegen inn til Skjesvatn går.

Fram med syklene og vi syklet innover bomvegen til vi tok av på en mindre veg ned til ei myr. Vi ville følge en traktorveg som går opp lia, så vi syklet ikke vegen helt til endes. Syklene ble parkert og vi fulgte traktorvegen oppover. Den var litt gjengrodd, men helt framkommelig. Litt bløte partier var det, men ikke mer enn forventet. Et område med småtveblad stod i full blomst, et av høydepunktene på turen.

Vi hadde sett oss ut ei renne vi skulle gå opp for å gå mest mulig rett på. Den renna var bløt, men fin å gå, og da var det ikke langt til toppen.

Toppen hadde hatt flott utsikt i alle retninger hvis det ikke hadde vært tre på toppen, men nå ble det til at vi måtte gå rundt og finne de beste utsiktstedene til hver utsikt. 360 grader og Vindeggen var lettest å se. Vi så Skjesvatn under oss, Gaustatoppen lå også der og mange andre topper.

Det ble ikke lange pausa for knoppen var framme selv om det var litt vind og sola skinte. Vi ville prøve en annen veg ned og gikk først sørover og så ned ei bratt bakke. Elgtråkk her så greit, men bratt nok for dårlige kne. Vi kom oss ned på myra og fant traktorvegen som vi fulgte ned til syklene igjen. Så syklet vi ned til bilen, heller bedre sagt, rullet ned.

Småtveblad i blomst
Småtveblad i blomst
En lysning på veg opp
En lysning på veg opp
Utsikt til Vindeggen
Utsikt til Vindeggen
Utsikt til Gaustatoppen
Utsikt til Gaustatoppen
Pause på toppen
Pause på toppen
Bratt li på nedtur
Bratt li på nedtur
Myra før traktorvegen på tur ned
Myra før traktorvegen på tur ned
Sykkelparkeringen
Sykkelparkeringen

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.