Soloppgang på Klanten/Rankonøse (30.10.2022)  6

Geschrieben von Atomsilda (Jørn Håvard Ask) GSM

Startpunkt Hestebotten P-lomme (1.151m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 6h 00min
Entfernung 14,8km
Höhenmeter 943m
GPS
Besteigungen Klanten (1.768m) 30.10.2022 07:52
Rankonøse (1.771m) 30.10.2022 08:50
Besuche anderer PBE Hestebotten p-lomme (1.140m) 30.10.2022 05:41

Endelig klaffet været på den siste dagen på Peakbooktreffet. Morten foreslo en svært tidlig start på morgenen for å rekke soloppgangen på Klanten/Rankonøse. Dette ble en innertier! 10 forventningsfulle Peakbookere forlot hytta kl 05.15 med kurs for Smådalen. Lett sekk og med hodelykt forlot vi parkeringslomma ved Hestebottn.

Det var stjerneklart, stille og kanskje et par minusgrader. Perfekte forhold. Vi rakk akkurat opp på Klanten da sola kom opp i øst. God stemning ved varden og jeg ble "lurt opp i stry" for første gang på mange år! :) Anne Bekkhus tilbød "sjokolade"...trodde noen av oss. Det så slik ut...som en liten sjokoladebit med marsipan inni. Jeg reagerte litt på konsistensen på marsipanen...smakte sterkt og skjønte så at jeg var blitt "lurt". Det var GAMMALOST!!! Tror det er noe av det jævligste jeg har smakt...og var særdeles uventet da jeg trodde jeg skulle kose meg med en godbit!! Styr unna!! Vel...hadde tygd og svelget en bit, men resten forsvant på fjellet. Det må nevnes at Anne er sponset av gammalostprodusenten i Vik i Sogn. Hun pratet og spiste gammalost hele helga!! Ellers ble det mange positive opplevelser resten av turen.

Meget fint å gå på hard snø fra Klanten til Rankonøse. Lettgått og stemningen i gruppa var topp der vi nærmet oss varden på Rankonøse. Masse fotografering og tøyseprat. Returen gikk ned mot Hestebottjønnet. Lettgått og varmt i sola nedover i flanken. Hel t nede i dalbunnen var det skygge så noen lang pause ble det ikke før vi raskt gikk nedover mot Smådalen.

Da vi kom til den brua vi skulle krysse var det to av damene, Anne Bekkhus og Aud Villanger, som ville bade i elva. Velbekomme. Vi andre gikk opp mot bilene mens damene "koste" seg i elva. Det ble en fantastisk tur denne dagen og jeg vil takke alle for en uforglemmelig turdag. Jeg vil heller ALDRI glemme gammalosten!!

Gjengen på Rankonøse
Gjengen på Rankonøse
Startzeitpunkt 30.10.2022 05:41
(UTC+01:00)
Endzeitpunkt 30.10.2022 11:40
(UTC+01:00)
Gesamtzeit 5h 58min
Zeit in Bewegung 4h 22min
Pausenzeit 1h 36min
Gesamtschnitt 2,5km/h
Bewegungsschnitt 3,4km/h
Entfernung 14,8km
Höhenmeter 942m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.