Steinsvikkollen fra Haukenesbogen 2022
Geschrieben von egeir (Geir Høistad)
Startpunkt | Haukenesbogen |
---|---|
Endpunkt | Samme |
Tourcharakter | Wanderung |
Tourlänge | 1h 30min |
Entfernung | 5,0km |
Karte |
![]() |
Besteigungen | Steinsvikkollen (143m) | unbekannt |
---|---|---|
Besuche anderer PBE | Amurdokka husmannsplass (70m) | unbekannt |
Om man lurer på hvor turen skal gå når sola skinner og det er 30 grader så har jeg svaret.
Dette er en svært skyggefull tur, og man får med seg både urskog og bygdeborg.
Steinsvikkollen er selvfølgelig mye lettere tilgjengelig fra Åfoss (Åsen). Fra Elsetveien kan man parkere noen få meter inn veien som går mot Bergsjordet, følge stien som går oppover mot høyre og så følge veien igjen ca 350 meter før sti tar av mot venstre.
Men for å få en lengre skyggfull trimtur kjørte jeg Suttervikvegen frem til skiltet som sier at veien videre kun er for beboere. Gikk langs jordekanten østover og inn på sti i et urskogaktig område som leder retning Steinsvikkollen. Stien blir mer tydelig etterhvert, pass bare på å ikke havne på et sidespor som går ned til Norsjø, noen hundre meter etter jordet.
Det går opp og ned på stien her i den skyggefulle skogen, blant orm, storfugl og grevling. Etter et drøyt kvarter er jeg fremme ved Amurdokka med bålplass og benker, og kollen midt imot.
Følger stien videre til den blir vei, og etter 300 meter på den går stien opp i skogen til høyre.
Det er bare 70 høydemeter til topps herfra. Underveis passeres rester av forsvarsmur etter bygdeborgen. Fremover derfra blir det etterhvert utsikt til Norsjø.
En egen sti går frem til en rasteplass på et fjellete parti med perfekt utsikt, men litt nedenfor hovedstien. Fra utsiktspunktet ovenfor snur jeg inn i skogen for å finne høyeste punkt.
Det blir lett å finne snaut 100 meter inn, og selvfølgelig står det et solid tre akkurat på toppunktet. Min ellers solide GPS viser 7-8 meter lavere enn det kartet sier....
Ingen markering her fra før, så jeg markerer toppunktet med en Y-formet kvist nede ved roten.
I stedet for å gå tilbake om utsikten følger jeg herfra et svakt tråkk mot nord-nordvest, og havner ganske snart nøyaktig ved de nevnte murrester.
Så tilbake til bilen på ca. en halv time.
Benutzerkommentare