Tur i midnattssol til Snykolla Øksnes kommune (10.06.2022)  6

Geschrieben von Stigun GSM

Startpunkt Steinland turparkering (9m)
Endpunkt Steinland turparkering (9m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 3h 50min
Entfernung 5,8km
Höhenmeter 789m
GPS
Besteigungen Snøkolla (763m) 10.06.2022 21:18
Besuche anderer PBE Steinland turparkering (9m) 10.06.2022 19:35
Sortland (0m) 10.06.2022 21:19
Etter avslutning på fagkurs i Harstad fredag ettermiddag traff jeg Knut Sverre som hadde flydd opp fra Bergen samme dag. Etter god middag i Harstad kjørte vi til Sortland og etter innsjekk på hotell videre i retning Straume med sikte på bestigning av Burnestinden. Imidlertid viste deg seg at veien utover mot Bø var regulert med kolonnekjøring på grunn av vedlikehold av Ryggedalstunnelen, og til natten gikk kolonnene med ledebil ganske så sjelden. Vi snudde derfor og kjørte i retning Myre og parkerte ved Steinland Turparkering med sikte på kveldsbestigning av Snøkolla. Været hadde blitt stadig bedre utover ettermiddagen og nå tidlig kveld strålte solen fra en skyfri himmel. På bra sti i retning nord/nordvestryggen mot Snøkolla; post festum viste det seg at vi kunne se toppunktet med snøfonner i bratthenget under toppet så å si fra turstart.
Toppen kan skimtes litt til høyre i horisonten
Toppen kan skimtes litt til høyre i horisonten

Fra 200-500 meter stadig brattere, men stien lagt i fine slyng oppover. En kald vind fra nordøstlig retning i starten døde hen i brattene oppover, og det ble riktig så varmt.
En fornøyd Knut Sverre tar en pust i bakken
En fornøyd Knut Sverre tar en pust i bakken

En stadig mer grandios utsikt åpenbarte seg etter hvert som vi steg oppover, og med en sol som hang høyt på nordvesthimmelen; den hadde slett ikke tenkt å dukke under horisonten på mange uker ennå! Et lite klyveparti med et par snøfonner som trolig skjulte enkleste vei opp før vi var oppe på det slakt stigende topplatået ved ca 550 moh idet vi dreide svakt fra en sørøstlig mot mer østlig kurs. Kjøligere her oppe, men glemte nesten de få plussgradene i et fantastisk utsiktspanorama med alpine topper og tinder i så å si 360 graders omkrets!
Nesten toppen. Mange meter tykke snøfonner i nordøsthellingene!
Nesten toppen. Mange meter tykke snøfonner i nordøsthellingene!
Utsikt nordøst
Utsikt nordøst
Knut Sverre nyter kvelden og en ny kommunetopp!
Knut Sverre nyter kvelden og en ny kommunetopp!
Karakteristisk profil av Møysalen i sør!
Karakteristisk profil av Møysalen i sør!
Panorama vest-nord
Panorama vest-nord

På tross av en kjølig bris bare måtte vi nyte toppoppholdet en god stund; det var umulig å se seg mett på tinderekkene med veksling mellom lys og skygge og den nesten magiske, i hvert fall myteomspunnede (midtnatts)solskiven som bare hang og hang og hang over Norskehavet der i nordvest.
Etter oppholdet på toppen fant vi en lun nordvesthelling lenger nede og nordvest på topplatået hvor velsmakende niste og snacks ble inntatt. Bortsett fra ørlite plunder i det bratteste partiet hvor et par snøfonner sperret for enkleste passasje greit ned til bilen etter en fantastisk tur. Da vi ankom Sortland litt over midnatt hang fortsatt solskiven god over horisonten; helt til å bli manisk av! En soleklar(!) sekser!

Benutzerkommentare

  • -
    avatar

    Gratulerer

    Geschrieben von Osten 15.06.2022 08:14

    Grattis med ny nordlandstopp. Den var fin. Var der i 2014 og har misstanke om at GPS-signalene var jamma da? Ser det er mye snø på de høye fjellene på ene bildet. Hvor er det?

    • -
      avatar

      Sv: Gratulerer

      Geschrieben von Stigun 15.06.2022 10:14

      Takk for kommentar Olav, Snykolla er en flott topp særlig i slikt vær. Bildet med mye snø er zoom i sørlig retning mot Møysalen og omkringliggende toppen. I det hele tatt mye snø fortsatt, særlig i nord -og østflanker.

  • -
    avatar

    Vesterålen

    Geschrieben von otto 12.06.2022 22:40

    Gratulerer. Praktfullt vær til en flott nordlandstopp. God tur videre.

    • -
      avatar

      Sv: Vesterålen

      Geschrieben von Stigun 15.06.2022 10:12

      Takk for det Otto. Ja, dette ble en stor opplevelse med Nord-Norge på sitt beste. Ble bra tur videre også, men ikke i Otto-Vær.. Fortsettelse følger..

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.