Ski & sail - Gárasnjunni (02.06.2022)
Written by otto (Otto Lund)
Start point | Reinfjord (1m) |
---|---|
Characteristic | Ski trip |
Duration | 4h 30min |
Distance | 13.2km |
Vertical meters | 1,139m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Gárasnjunni (994m) | 02.06.2022 |
---|
Norges største pf-topper
2.6.2022
I Sandvågen leide vi båt av Skjervøy Fiskecamp. Etter gårsdagens tur til Støltind hadde vi store forventniger til Gárasnjunni (994). På morgenkvisten var det ganske ruglete sjø over Kvænangen til Reinfjord. Båten ble fortøyd til en privat brygge. Her var ingen å se så vi var ganske alene. Etter en kort veistump fulgte vi stien innover Reinfjorddalen. Spente på skia etter 2 km. Tok sikte på en bratt barmarksflekk oppe ved ei snørenne. Videre var det variert terreng og plenty med snø. Fra den flate og markerte toppryggen gjenstod kun en bratt kneik til den vesle topp-varden. Imponerende utsikt mot Arnøya, Kvænangen og mange fine Loppafjell. Overraskende flott ski-topp. På returen over Kvænangsfjorden stakk vi innom Haukøya. uglefisk (Paal Andre Lund) manglet Haukøyfjellet en topp jeg besøkte i 2012. Her var ingen brygge så vi tjuv-lånte en lettbåt som lå på svai. I mellomtiden passet jeg båten og prøvde fiskelykken. // Båtturen utgjorde 67 km.
Reinfjord - tidligere et aktivt og lite samfunn uten veiforbindelse. Det nedlagte fiskebruket ga levebrødet til ei hel bygd. I dag er Reinfjord fraflyttet, men husene benyttes som ferieboliger.
User comments
Teft for godvær
Written by Stigun 05.06.2022 00:21DET har dere virkelig! Hvem så det komme før det kom, høytrykket nordpå?Ikke Yr og ikke jeg(før det var for sent.. )Grattis med supre turer og "halvru ndt" tall på den grommeste av alle lister!
Sv: Teft for godvær
Written by otto 05.06.2022 16:22Litt flaks må man ha. Skisesongen ble avsluttet på best mulig måte. Veldig enig i at dette er den grommeste lista man kan samle på. Høy PF ja da blir det som regel meget bra. God tur nordover Stig
Vakkert!
Written by heisim 03.06.2022 15:26Enda en perle, vakkert der oppe! Rakk vel akkurat siste soldag virker det som… da er det bare å reise etter sola sørover. ;) Kan vel snart legge vekk ski og staver nå.
Missing title
Written by 500fjell 03.06.2022 10:54Herlige bilder! :) Men nå blir det godt med sommer og fottursesong tenker jeg!
Sommer og fottur
Written by otto 03.06.2022 16:31Ja klar for sommersesongen. I nord blir det best etter st.hans. God sommer
steinbit?
Written by kobbenes 03.06.2022 06:54tok de så mykje steinbit på stang? korleis klarte du det - er det berre slik det er der oppe?
Ein treng jo tydeligvis ikkeje sunnmørske kapitalistar for å overleve på ein slik plass - her har ein jo alt ein treng rett frå havet :-)
Sv: steinbit?
Written by otto 03.06.2022 07:48Glemte å skrive under bildet. Vi fisket ikke i går, men at matfatet ligger i nord er det nok ingen tvil om. Tydeligvis var disse tyskerne godt kjent uti fjorden.
Gratulerer med bare 150 igjen
Written by Snilen 02.06.2022 21:01Skal ski dere drøyer skisesongen :)
Sv: Gratulerer med bare 150 ig
Written by otto 03.06.2022 08:21Takk for det Lars. Bløtt og sugende skiføre i varmen, men veldig greit ned igjen.
Fine dager
Written by Togra 02.06.2022 19:23Fjell,ski,sjø,båt og fiske i mange dager. Dere vet å nyte livet og finne de aller beste soldagene.
Høytrykk og flott vær!
Written by topptur_martin 02.06.2022 19:05Bare å nyte det før lavtrykket tar turen nordover til helgen. :)
Sv: Høytrykk og flott vær!
Written by otto 02.06.2022 19:12Takk for tips Martin. Du er en profet hva vær angår.