Flaggnutten (08.10.2021)
Written by fredriks (Fredrik Sandquist)
Visits of other PBEs | Flaggnuten - Lett klyving (200m) | 08.10.2021 |
---|---|---|
Flaggnuten (431m) | 08.10.2021 | |
Galleriet (575m) | 08.10.2021 | |
Parkering Flaggnuten/Hovsnebba (3m) | 08.10.2021 |
Omvei till flaggnutten eller vad man ska si. Målet var Hovsnebba men når jag kom opp en bit så såg jag att vädret norrut så sämre och sämre ut och det började också komma en del lave skyer och diss (yr antar jag runt topparna runt omkring). Når det började regna väldigt lätt vid 1000 meter valde jag och gå ned efter att kollat värmeldingen, den såg ok ut men vädret jag opplevde tyckte jag ikke var med. Ville varken få regn så att det blev blött eller dimma på grund av lava skyer når jag vara alena oppe på ett bratt fjell. På vei ned var det väldigt lätt regn ibland utan att det medförde problem, väl nede var det först lite regn för att det sen blev fint. Tyckte det var rart väder idag och värmeldingen verkar ikke varit så bra. Mot Oppdal var det strålande sol når jag körde hjem men tror ikke det var meldt.
Med facit i hand så tror jag ikke det hade varit noe problem att fortsätta men å andra siden så såg ikke vädret så bra ut den timmen jag kanske hade brukt opp så tvivlar på att jag hade fortsatt hvis jag gått lite mer. Möjligt att det blev sämre väder igen. Dåligt väder och skybass på 400 m i Bymarka når jag kom hjem halv fyra. Hade så pass respekt för turen att det nog var bra att vända trots att det nog ikke hade varit noe problem att fortsätta.
Tråkigt att ikke komma opp på en topp men en fin och bratt tur blev det. Brukte ikke kjedjerna eller tauen på vei opp men på två ställen på vei ned. Tyckte första kjedjan var fin och lätt klatring, svårast i början. Andra tyckte jag var svår i allra början men sen lätt. Första tauet tyckte jag föltes rart och jag fick inget flyt. Galleriet var lätt men svårast efter traversen där man gick rakt opp på jord.
Sliten i låren efter i går. Varmt var det också.
Start date | 08.10.2021 09:20 (UTC+01:00 DST) |
End date | 08.10.2021 12:27 (UTC+01:00 DST) |
Total Time | 3h 06min |
Moving Time | 3h 05min |
Stopped Time | 0h 1min |
Overall Average | 2.0km/h |
Moving Average | 2.0km/h |
Distance | 6.2km |
Vertical meters | 1,136m |
Benutzerkommentare