Gjønakvitingen fra Gjøn (02.08.2021)
Skrevet av LarsKr (Lars Kristian Inderhaug)
Bestigninger | Gjønakvitingen (1213moh) | 02.08.2021 08:46 |
---|---|---|
Midthorga (934moh) | 02.08.2021 12:40 | |
Andre besøkte PBE'er | Gjøn parkering (50moh) | 02.08.2021 08:47 |
Denne fjelltoppen har stått på "listen" i et par år. Med fridag og fint vær, i alle fall i Bergen, bestemte jeg meg for å prøve. Kjørte av gårde ganske tidlig og allerede i Gullfjellområdet så jeg skyene lå ganske langt ned.
Jeg parkerte på Gjøn parkering. Rett ved en låve (står skilt på låven). Her er det plass til 3-4 biler.
Rett ved parkeringsplassen står det skilt og jeg fulgte denne stien gjennom innmark en periode. Denne stien var rødmerket hele veien til toppen. Det hjalp veldig, selv om jeg klarte å bomme litt i begynnelsen. Det skyldtes sløvhet fra min side, og ikke dårlig merking.
Første del av turen gikk i fint skoglandskap. Oppe ved Gyttro gikk jeg bortom stupet ned til Gjønavatnet. Fabelaktig utsikt her. Videre oppover møtte jeg dessverre tåken oppe ved Midthorga. Valgte likevel å gå videre for det var god sikt og jeg så merkingen ganske bra. Etter hvert lettet tåken og jeg fikk se toppen av Gjønakvitingen. Jeg satt på toppen i 5 minutter før tåken kom sigende tilbake. Derfor droppet jeg å gå til Loftet, som var planen. Jeg fulgte stort sett samme vei ned, bortsett fra at jeg stakk oppom Midthorga.
Til tross for tåken var det en flott tur i variert terreng. Ganske bratt enkelte steder.
Kommentarer