Osterøy: Høgafjellet (13.07.2021)
Written by Kjell51 (Kjell Øijorden)
Start point | Blomdalsleitet (235m) |
---|---|
Endpoint | Blomdalsleitet (235m) |
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 5h 01min |
Distance | 15.5km |
Vertical meters | 893m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Fjellsnova (723m) | 13.07.2021 10:31 |
---|---|---|
Høgafjellet (868m) | 13.07.2021 10:31 | |
Setnipa (710m) | 13.07.2021 10:31 | |
Visits of other PBEs | Åsen i Hesjedalen (366m) | 13.07.2021 10:31 |
Blomdalsleitet p-plass (235m) | 13.07.2021 10:31 |
Tur til Høgefjellet fra Blomdalsleitet. Turen ble en rundtur opp på østsiden av Hesjedalen og ned på vestsiden av samme dal.
Ved den gamle skolehuset i Botnen tok jeg oppover en ryddet sti som gikk til en hytte. Stien var merket med en gul påle nede ved veien. Rett før hytten går det en sti oppover til høyre. Stien videre er malt med gule felt på berg og på trestammer.
En fin gammel sti som er steinsatt og minnet mye om en gammel stølssti. Fikk bekreftet stølssti da jeg passerte 3 gamle stølstufter på vei oppover. Den første var trolig en støl, mens den neste trolig var en uteløe da den var ganske lang og lå i en slåtte li med mye gress. Et godt stykke lengre oppe over tregrensen kom jeg til en ruin som lå mellom 2 fjellknauser, trolig en enkelt dyreskjul som sauene kunne søke ly for varme og uvær.
Hadde tenkt meg en avstikker bort på toppen Vassahaugen, tok av for tidlig og fikk en dyp dal Moldargjela som stengte. Må lengre opp og så bort, men jeg sløyfet den toppen. Stien og den gule merkingen stoppet da jeg kom opp til en fjellhytte merket Grova på kart.
Videre oppover var det vardet, dårlig med sti da turen videre gikk mye på berg. Kom inn i et mye mer ullent terreng som krever kart og helst klar sikt. Måtte ofte lete litt underveis for å finne neste varde, men holdt varderuten til toppen. Underveis passerte jeg toppen Fjellsnova som jeg tok en rask tur opp på.
Fra toppen på Rispingen fulgte jeg den vanlige ruten ned igjen til Blomdalsleitet. Var oppom toppen Setnipa på vei ned.
Varderekken på vei ned burde vert ryddet opp i, her har mange bygget sine egne varder der de selv mener at traseen skal gå og det kan skape forvirring i tåken. Så også at inntegnet sti på kart har 2 ulike traseer etter hvor mye vi er innzoomet på kartet.
Rundturen fra Blomdalsleitet om Botnen kan anbefales, men bør helst tas i klart vær med kartsporing da det ikke er inntegnet sti på kartet.
User comments