Jondal / Ullensvang: Rasediken og Havåsen (29.06.2021)

Geschrieben von Kjell51 (Kjell Øijorden) GSM

Startpunkt Storedalen (520m)
Endpunkt Storedalen (520m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 3h 12min
Entfernung 5,9km
Höhenmeter 311m
GPS
Besteigungen Rasediken (652m) 29.06.2021 11:39
Havåsen (629m) 29.06.2021 12:20

Kjørte til Herand og tok opp Unndalsvegen og videre på Bjørndalsvegen til endes der det er en stor parkeringsplass. En fin gruset bomvei kr. 60,-. Derfra til toppen Rasediken. Første fulgte vi en gammel stølssti som gikk over ryggen og ned mot Lomatjørni. Vi tok av fra stien og videre opp på toppen som ligger fritt uten skog med fin utsikt. På toppen er det en liten fjellknaus med bolt i fjell og rester etter et gammelt trekors.

Stor parkering i enden av stølsveien.
Stor parkering i enden av stølsveien.
På gammel stølssti
På gammel stølssti
Toppen på Rasediken
Toppen på Rasediken
Videre til toppen Havåsen. Her tok vi nedover retning Havåsen uten sti. Nede i området ved Lomatjørni kom vi inn på en merket trasse for tråkkemaskin og fulgte denne til vi var innunder Havåsen. Opp der fant jeg ingen sti men fint å gå gjennom åpen bjørkeskog med grønt frodig gress. Toppen ligger i skog, minimalt med utsikt. Ingen markert punkt som markerer toppen.
mot Havåsen
mot Havåsen
nesten oppe på toppen av Havåsen
nesten oppe på toppen av Havåsen
Toppen på Havåsen
Toppen på Havåsen
Øst for Raserdiken og Havåsen ligger Fonnastølsvatnet og Vatnasetvatnet omkranset av mange ulike stølsgrender. Vi kom oss inn på en stølssti og passerte en flott foss som har navnet Fonnastølsfossen som renner ut fra Fonnastølsvatnet. Derfra gikk vi til Fonnastøl der vi snudde og fulgte en sti som gikk ned til Vatnasetvatnet. Passerte forbi flere stølshus / hytter ved vannet. Vest for vannet kom vi på ny inn på traseen til tråkkemaskinen som hadde samme trasse ned til veien der vi parkerte.
Fonnastølsfossen
Fonnastølsfossen
Fonnastølsvatnet med fjellet Såta 902 bak.
Fonnastølsvatnet med fjellet Såta 902 bak.
Fonnastøl
Fonnastøl

Et meget flott turområde som er lett å komme til da vi kan kjøre opp til 515 meters høyde på god grusvei.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.