Harefossen fra Fjellheim (27.06.2021)
Skrevet av Kaare_70
Andre besøkte PBE'er | Harefossen (21moh) | 27.06.2021 |
---|
Fin tur til Harefossen, grensefossen i Pasvikelva som ikke finnes lenger, i anledning en masteropgave om AS Sydvaranger. Vi gikk rødmerket sti fra Fjellheim via Tøllevheimen, om lag 3 ½ timer på tur med en god pause ved turmålet.
Litt fugleliv å se; flygende lom, strandsnipe og rødstjert ved Harefossen, mekrende enkeltbekkasin og grønnstilk ved Lorttjønna.
Harefossen i Pasvikelva ble vurdert utbygd ifm. etableringen av AS Sydvaranger tidlig på 1900-tallet, men forble uberørt inntil Sovjetunionen bygde ut Skoltefossen ved Boris Gleb i 1963. Da ble Fossevatn på 8 moh nedenfor Harefossen og Klistervatnet på 11 moh ovenfor Harefossen hevet til 21 moh og går nå sammen med Bjørnevatnet lenger sør i vassdraget.
Det er til sammen 7 kraftverk i Pasvikelva, 2 norske og 5 russiske. Boris Gleb kraftverk leverer ihht. avtale en stor andel av produksjonen til Norge.
Benutzerkommentare