Leirungskampen fra Torfinnsdalen (04.08.2012)
Skrevet av Kaare_70
Bestigninger | Leirungskampen (2079moh) | 04.08.2012 |
---|---|---|
Leirungskampen N1 (2045moh) | 04.08.2012 | |
Leirungskampen N2 (2050moh) | 04.08.2012 |
Dag 1 av sommerturen 2012.
Årets sommertur i Jotunheimen føyde seg inn i rekken av turer med lange ryggtraverser. Etter vellykkede raid over hhv. Skagastøls- og Styggedalsryggen de to foregående årene, var planen denne gang omtrent like ambisiøs, nemlig Torfinns- og Knutsholstindtraversen med "nogo attåt".
Planen var å nå M/B Bitihorn fra Bygdin Hotell og komme seg opp i Torfinnsdalen som strategisk utgangspunkt for begge traversene, og som tenkt så gjort. Med tidlig revelje nådde vi båten med god margin, men ved avgang fra Bygdin Hotell var det dessverre ikke mye å glede seg over ved været. Heldigvis lettet det noe ved ankomst Torfinnsbu, og vi kom oss noenlunde tørre opp i dalen. Her fant vi en fin teltplass på ca. 1400 moh like nedenfor oppstigningen til Svartdalen, og med malerisk utsikt mot Torfinnstindane høyt oppe mellom drivende skyer.
Men klokka var bare noe over 17, så det var for tidlig å slå seg til ro for kvelden. Med Leirungskampen ubesteget var valget enkelt, og etter litt mat la vi i veg med lett bør. Dette var min andre tur i Torfinns- og Svartdalen denne sommeren, og det var like mektig å komme opp i Svartdalen som sist og få Knutsholstindane midt imot. Pga. årets relativt kalde sommer var det enda isrester på den sørligste Svartdalstjørna nå i august.
Stigningen opp til Svartdalsbandet mot Leirungsdalen gikk greit, og det var ikke mindre mektig å komme opp her 11 år siden forrige gang for min del. Så ble det en lang og stedvis bratt oppstigning i urda til Leirungskampen, men motivasjonen ved å få en ny 2000m-topp allerede første dag var upåklagelig. Etter noe kløning mellom fortoppene og hovedtoppen stod vi endelig på sistnevnte kl. 1930.
Etter toppbesøket uten særlig sikt fikk vi en fin retur i stadig klarere vær, og da vi var nede ved teltet igjen, var faktisk både Leirungskampen og ikke minst Torfinnstindane skyfrie. Håpet om finvær var derfor stort for neste dags travers over sistnevnte!
Kommentarer