JPL dag 1 (13.05.2021)
Geschrieben von SturlaS (Sturla Sandvei)
Besuche anderer PBE | Erdalsbreen (1.050m) | 13.05.2021 10:04 |
---|---|---|
Småttene (1.500m) | 13.05.2021 10:04 | |
Ståleskaret (1.720m) | 13.05.2021 10:04 | |
Vetledalseter (518m) | 13.05.2021 10:04 |
Dag 1 av vårens langtur - Josten på langs, med Stian
Sen innmars onsdag kveld førte til sen start fra Vetledalseter. Sekkene var tunge men været var strålende så fotturen innover mot Ulvestigen gikk greit. Sist jeg var her brukte vi mye tid oppover bratte bakker og sva til Infimus. Tauet måtte også frem for å få deltakerne opp (og ned).
I år tok vi på skiene så fort det lot seg gjøre og holdt ut til høyre, ganske tett på breelva. Den siste kneika ble bratt, men med dagens snøfohold gikk det helt greit. Vi hadde også god kontroll på hva som befant seg under oss.
Oppe ved oset til brevannet var det råk med smeltevann der vi kunne fylle flaskene. Sola steiket og væsketapet var merkbart.
Breelva kunne krysses på solid snø. Selv om isen på vannet trolig var holdbar (vi så relativt ferske skispor på isen) holdt vi oss på høyre side av vannet innover til Erdalsbreen. Mye snø og ingen sprekker på høyre side av breen så det var bare å baute seg oppover uten tau mens svetten silte.
Grei nedrenn i slush litt til venstre for midten av Lodalsbrekka før vi tok varm lunch ned på platået før Småttene. Mye snø også opp Småttene og flotte forhold, men vi gikk i tau her (eneste taubruk på hele turen). Rutevalget ble omtrent midt i brefallet.
Ved Ståleskaret var det som ventet satt opp flere telt. Vi valgte å etablere camp oppe på kanten av skaret. Kjekt med 4G i teltet. :)
En lang dag i nydelig vær og gode løsninger for veivalg. Kveldstur til en 2K-topp ble forkastet til fordel for lang og trivelig kveld i teltet.
Benutzerkommentare
Pussig sammentreff
Geschrieben von TERJES 14.05.2021 19:24Kun 500 meter fra sporet til uglefisk på samme dag
Sv: Pussig sammentreff
Geschrieben von SturlaS 16.05.2021 18:32Ja det er vel en naturlig linje å følge oppover fjellet etterhvert. Starten er nok litt ulik avhengig av utgangspunkt.