Vågskardfjellet/Skruvdalstind (29.07.2012)

Skrevet av repelo (Per Ole Nygaard) GSM

Startsted Vågskardbrua (825moh)
Sluttsted Vågskardbrua (825moh)
Turtype Fottur
Turlengde 4t 15min
Distanse 19,8km
Kart
Bestigninger Skruvdalstinden (1096moh) 29.07.2012
Vågskardfjellet (1140moh) 29.07.2012
Midtre Vågskardfjellet (1082moh) 29.07.2012
Nordre Vågskardfjellet (1061moh) 29.07.2012
Andre besøkte PBE'er Skruvdalsbua (945moh) 29.07.2012

Fottur/treningstur sammen med Hans Thorvald. Kjørte inn til brua over Fjelldokka ved Vågskardsetra. Gikk først opp på Vågskardfjellet på god sti. Fantastisk utsikt fra toppen, i alle retninger - så blant andre Falketind og Stølsnostind med det blotte øye.
Fra toppen holdt vi oss på høydedraget over midtre og nordre Vågskardfjellet. Fra nordre Vågskardfjellet i tett fjellbjørkeskog ned til Fjelldokka. Her tok vi stien til Skruvdalsbua - en koselig liten åpen bu, hvor vi skrev navnene våre i hytteboka. Fra Skruvdalsbua bommet vi på stien opp til Skruvdalstind, etter å ha kronglet oss fram i fjellbjørkeskogen, fant vi igjen stien nær toppen. Også på Skruvdalstinden var det fantastisk utsikt. Både Vågskardfjellet og Skruvdalstinden må være av Gausdal Vestfjells absolutt flottest utsiktspunkter.
Fra Skruvdalstinden brukte vi ca.en time og ett kvarter tilbake til bilen, etter rolig jogging etter et brukbart om enn noe bløt sti.
Vel fremme ved bilen ble det ett forfriskende bad i Vågskardvannet ved brua. Kaldt men godt. Strålende vær på hele turen.
Hadde i utgangspunktet ikke tenkt på Skruvdalstinden, men da vi så sti til Skruvdalsbua bestemte vi oss for ovennevnte rundtur. Tilsammen 19.82 km og 4 timer 13 minutter.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.